Сутнісні особливості використання земельних ресурсів сільськогосподарських підприємств

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2020 №27: 161-166

Сутнісні особливості використання земельних ресурсів сільськогосподарських підприємств

Г. Бережницька, к. е. н.
О. Синюк, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет
Н. Дуляба, к. е. н.
Національний університет «Львівська політехніка»

https://doi.org/10.31734/economics2020.27.161

Анотація

Трансформаційні зміни в суспільстві, пов’язані з погіршенням світової екологічної ситуації та зумовлені необхідністю здійснення господарської діяльності, ставлять перед сільськогосподарськими підприємствами завдання екологічного використання земельних ресурсів, що забезпечує ефективність їхнього функціонування. Основою земельних ресурсів, які перебувають у будь-яких правових відносинах, у використанні сільськогоспо-дарських підприємств є земля. Земля як природний ресурс, що створений та існує незалежно від волі й праці людей, – це основне джерело задоволення першочергових потреб людства, місце праці. Земля відіграє також важливу соціальну роль: вона є предметом суспільного інтересу не лише з правової та економічної позиції, а й тради¬ційним об’єктом поваги й шани в українському суспільстві. Особливості землі як засобу сільськогос-подарського виробництва визначають специфіку земельних відносин щодо управління та використання земельних ресурсів. Загалом під земельними ресурсами розглядають ті землі, які сільськогосподарські підприємства використовують для здійснення своєї господарської діяльності, насамперед сільськогосподарського виробництва.

Проблемою є те, що з кожним роком з’являється необхідність для сільськогосподарських підприємств збільшувати площі земельних угідь, щоб протистояти в конкуренції монопольним агрохолдингам. Важливим і найприйнятнішим механізмом регулювання земельних відносин у сільському господарстві, організації співпраці між власниками земельних ресурсів та їхніми користувачами є оренда. Проте земельні орендні відносини в сільському господарстві мають забезпечувати гідні економічні умови як для орендаря, так і для орендодавця, при цьому зберігаючи природну родючість ґрунтів через раціональне їхнє використання.

Ключові слова

земельні ресурси, сільськогосподарські підприємства, оренда, землекористувачі, земельні ділянки

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Артиш В. І. Виробництво органічної продукції в країнах Європейського Союзу. Економіка АПК. 2014. № 2. С. 93–96.
  2. Данилишин Б. М., Клиновий Д. В., Пепа Т. В. Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. Ніжин: ТОВ «Видавництво «Аспект-Поліграф», 2007. 688 с.
  3. Могилат М. Г Стратегія і стратегічне управ¬ління в діяльності підприємств. Наукові праці Полтавської державної аграрної академії. Полтава: ПДАА, 2014. Вип. 2 (9). Економічні науки. С. 207–212.
  4. Орендні відносини в сільськогоспо¬дарському виробництві: монографія / О. В. Шкільов та ін.; за ред. О. В. Шкільова. Київ: Четверта хвиля, 2009. 320 с.
  5. Содома Р. І., Східницька Г. В., Марків Г. В., Шматковська Т. А. Інноваційний проект з електронного банкінгу. Вісник ЛНАУ: економіка АПК. 2019. № 26.
  6. С. 99–103.
  7. Третяк А. М., Дорош О. С. Управління зе¬мельними ресурсами. Вінниця: Нова Книга, 2006. 360 с.
  8. Щурик М. Орендно-земельні відносини як інструмент удосконалення відтворення земельних ресурсів АПК. Аграрна економіка. 2016. Т. 9, № 1–2. С. 68–74.
титулка Екон