Становлення та розвиток ринку продовольства

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2020 №27: 138-140

Становлення та розвиток ринку продовольства

І. Іваницький, к. е. н.
В. Смолінський, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2020.27.138

Анотація

Реалії функціонування та розвитку ринкових відносин вимагають застосування нових підходів до структурної перебудови економіки держави. Вони повинні забезпечувати вирішення проблем інфраструктури ринку, пропорційний розвиток галузей інфраструктури та матеріального виробництва, створення умов для побудови та використання ефективних систем розподілу продукції на ринках товарів і послуг.

У ході ринкових перетворень розвиваються різні організаційно-правові форми господарювання, що сприяє створенню конкурентного середовища й розширенню асортименту продовольчих товарів.

Агропомисловий комплекс є основним джерелом поставки продовольства на ринки. Стійкий і збалансований його розвиток з орієнтацією виробництва на рівень обґрунтованих норм харчування за ефективного використання виробничого і ресурсного потенціалів є визначальним принципом якісного поліпшення продовольчого постачання населення.

Роль державних інститутів у регулюванні ринкових відносин повинна посилюватися, а особливо в такій важливій сфері, як сфера виробництва продовольства. Досягнення зрівноваженого розвитку продовольчого ринку має регулюватися на рівні держави. У країнах із розвинутою ринковою економікою під контролем держави перебуває більша частина цін на продукти харчування.

Ефективне функціонування ринків продовольства та сільськогосподарської продукції є передумовою успішного забезпечення продовольчої безпеки держави.

Ринок продовольства – це спеціалізований ринок, що відображає систему взаємовідносин між виробниками продовольчих товарів та їхніми споживачами.

Розвиток ринку продовольства залежить не тільки від підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва, а й ще більшою мірою від рівня доходу працівників аграрної сфери.

Ключові слова

ринок, продовольство, продовольча безпека, аграрний сектор

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Дудар Т. Г., Дудар В. Т. Формування ринку конкурентоспроможної агропродовольчої продукції: теорія, методика, перспективи: монографія. Тернопіль: Економічна думка, 2009. 246 с.
  2. Дусановський С. Л., Білан Є. М. Економічні основи розвитку АПК в ринкових умовах. Тернопіль: Збруч, 2003. 182 с.
  3. Клімова І. О. Ринок сільськогосподарської продукції: особливості розвитку та проблемні питання формування інфраструктури. Прикладна статистика: проблеми теорії та практики. 2011. № 8. С. 138–147.
  4. Красноруцький О. Функціонування марке¬тингової інфраструктури внутрішніх ринків продо¬вольства і сільськогосподарської продукції. Зб. наук. праць молодих вчених ТНЕУ. Тернопіль: ТНЕУ, 2008. Вип. 9. С. 31–35.
  5. Лузан Ю. Я. Розвиток державної підтримки аграрного сектору України в умовах членства в СОТ. Облік і фінанси АПК. 2008. № 3. С. 6–9.
  6. Система економічної безпеки держави / за заг. ред. д. е. н., проф., заслуженого економіста України А. І. Сухорукова. Національний інститут проблем міжнародної безпеки при РНБО України. Київ: ВД «Стилос», 2010. С. 301–302.
титулка Екон