Підвищення ефективності молочного скотарства

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2020 №27: 126-131

Підвищення ефективності молочного скотарства

І. Черевко, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2020.27.126

Анотація

Висвітлено основні аспекти розвитку молочного скотарства та забезпечення ефективності виробництва молока в умовах кризового стану. На прикладі сільськогосподарського підприємства показано успішний розвиток молочного скотарства, що характеризується суттєвим зростанням надоїв, збільшенням поголів’я худоби, наявністю сучасних технологій з утримання та доїння корів, заготівлі кормів і прибирання гною, що свідчить про наявність можливостей і резервів підвищення ефективності виробництва молока у високотоварних сільськогосподарських підприємствах.

З’ясовано, що на підвищення продуктивності корів впливають система відтворення стада, якість кормів, структура раціонів, рівень годівлі, породи тварин, умови й технологія утримання корів. Описано підходи до кормовиробництва, утримання корів, використання сучасних технологій виробництва та вживання ефективних ветеринарних і зоотехнічних заходів на основі досвіду передової молочної ферми. Доведено, що у збільшенні виробництва повноцінних кормів головну роль має відігравати польове кормовиробництво, тому доцільно оптимізувати посівні площі кормових культур. На зростання ефективності молочного скотарства впливає рівень концентрації, спеціалізації та інтенсифікації виробництва молока. Проаналізовано структуру витрат на виробництво молока і вказано на напрями їхнього зменшення.

Здійснено організаційно-економічний аналіз стану виробництва та рівня його ефективності у молочному скотарстві. Виявлено об’єктивну необхідність державної підтримки як необхідної умови підвищення ефективності виробництва молока. На регіональному рівні запропоновано прийняти програму розвитку молочного скотарства.

Ключові слова

ефективність виробництва, продуктивність, обсяг виробництва, сільськогосподарські підприємства, молочне скотарство, державна підтримка

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Арич М. І. Порівняльний аналіз динаміки та структури фінансово-економічних результатів під¬приємств молочної промисловості України. Бізнес Інформ. 2014. № 2. С. 181–185.
  2. Дадак О. О. Роль ефективної стратегії розвитку у молокопродуктовому підкомплексі АПК Зб. наук. пр. Таврійського державного агротехнологічного університету (економічні науки). 2010. № 2 (10).
  3. С. 157–161.
  4. Кобута І. В. Оцінка дотацій сільськогоспо¬дарським товаровиробникам за продане ними перероб¬ним підприємствам молоко та м’ясо на їх відповідність положенням угод СОТ та зобов’язанням України перед СОТ. Облік і фінанси АПК. 2009. № 3. С. 130–134.
  5. Комплексна програма підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області на 2016–2020 роки. URL: https://loda.gov.ua/agr_prohramy (дата звернення: 10.12.2019).
  6. Офіційний сайт Головного управління статистики в Львівській області. URL: http://www.lv.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 10.02.2020).
  7. Офіційний сайт. Державна служба статис¬тики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua (дата звернення: 08.02.2020).
  8. Пархомець М. К. Організаційно-економічні основи розвитку молокопродуктового підкомплексу в ринкових умовах: монографія. Тернопіль: Економічна думка, 2005. 346 с.
  9. Черевко Г. В., Березівський П. С., Черевко Д. Г. Конкурентоспроможність молокопереробних підприємств в умовах членства України в СОТ: монографія. Львів: Український бестселер, 2011. 168 с.
титулка Екон