Глобалізаційні аспекти функціонування світової фінансової системи

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2020 №27: 105-108

Глобалізаційні аспекти функціонування світової фінансової системи

С. Смолінська, к. е. н.
Львівський національний університет імені Івана Франка
В. Смолінський, к. е. н.
І. Іваницький, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2020.27.105

Анотація

Досліджено особливості розвитку світової фінансової системи. Сформульовано теоретичні засади та методологічні підходи до реформування світової фінансової системи. Показано особливості входження терміна «світова фінансова система» у науковий обіг. Акцентовано на інтегрованості фінансової системи в історичному аспекті. Розглянуто особливості незалежності світової фінансової сфери від державного контролю і регулювання.

Обґрунтовано, що визначальною рисою світового фінансового середовища на сучасному етапі розвитку є глобалізація. Визначено, що глобалізація стає постійно діючим чинником як міжнародного економічного середовища, так і внутрідержавного економічного життя. Підкреслено, що однією з найяскравіших форм прояву процесу глобалізації є зростання світового фінансового ринку, фінансових трансакцій, котрі здійснюються між різними суб’єктами світогосподарських зв’язків.

Зауважено, що основною ознакою глобалізації є вільний рух фінансового капіталу. Аргументовано, що внаслідок процесів економічної і фінансової глобалізації сформувався очевидний соціально-економічний розрив між невеликою групою постіндустріальних країн та іншими країнами світу. Стверджено, що сьогодні процеси переливання капіталу між країнами зумовлені переважно тим, щоб диверсифікувати ризики з метою збільшення прибутків. Обґрунтовано, що вплив фінансової глобалізації на ефективність фінансових ринків країн, що розвиваються, невисокий.

Підсумовано, що розвиток глобального фінансового ринку спрямований до все більшого послаблення зв’язків із реальним сектором економіки та зменшення контролю за ними з боку урядів окремих країн та міжнародних організацій. Зазначено, що фінансова глобалізація розвивається неконтрольованим чином і ще становить реальну загрозу для економічної стабільності всіх країн світу. Показано, що інтеграція національних фінансових ринків внаслідок фінансової глобалізації є причиною зростання загальної нестабільності світового фінансового ринку. Аргументовано, що саме глобалізація капіталу стає передумовою нестабільності світового фінансового ринку.

Ключові слова

світова фінансова система, глобалізація, фінансові ринки, капітал, економіка

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Андрущенко В., Горлач М. Соціологія. Харків; Київ: Єдинорог, 2000. 624 с.
  2. Глобальные трансформации и стратегии развития: монография / О. Г. Белорус и др. Киев: Орияне, 2000. 424 с.
  3. Клочко В. П. Фінансова глобалізація: пози¬тиви і негативи для перехідної економіки. Актуальні проблеми економіки. 2002. № 5. С. 43–50.
  4. Онищенко С. Фінансова глобалізація як склад¬ний інтегрований об’єктивний процес. Проблеми і перс¬пек-тиви економіки та управління. 2016. № 4 (8). С. 126–135.
  5. Примостка Л., Чуб О. Фінансова глоба¬лізація: сутність, форми прояву, наслідки. Фінанси, облік і аудит. 2011. № 18. С. 172–182.
титулка Екон