Особливості функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2020 №27: 101-104

Особливості функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість

З. Тітенко, к. е. н.
Національний університет біоресурсів і природокористування України

https://doi.org/10.31734/economics2020.27.101

Анотація

Актуальність теми дослідження зумовлена тим, що податок на додану вартість є одним з основних інструментів у механізмі формування дохідної частини державного бюджету. Незважаючи на його важливість у формуванні доходів, він також є найголовнішим податком тіньового сектору економіки, що пов’язано з недосконалістю нормативно-правових актів. Зокрема, це проявляється в ухилянні від сплати ПДВ, незаконному відшкодуванні його масштабних сум із державного бюджету, значній кількості зловживань платників податків при користуванні пільгами і формуванні податкового кредиту, що є досить обтяжливим для бюджету.

Завданням дослідження був аналіз законодавчих змін щодо системи електронного адміністрування податку на додану вартість в Україні. У процесі дослідження використано наукові методи: економіко-статистичний – для оцінювання динаміки обсягу сплати податку на додану вартість до бюджету; аналізу і синтезу – для з’ясування причин, які призводять до зміни обсягів сплати вказаного податку; табличний і графічний – для відображення одержаних результатів дослідження; абстрактно-логічний – для здійснення теоретичних і методичних узагальнень.

Досліджено особливості функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а також розглянуто основні етапи її становлення. Здійснено аналіз надходжень ПДВ до бюджету. Визначено, що система електронного адміністрування ПДВ сприяє удосконаленню механізму взаємовідносин платників податків з фіскальними органами в частині надходження до державного бюджету податку на додану вартість.

Дослідження застосування системи електронного адміністрування ПДВ в Україні показало існуючі схеми зменшення податкових зобов’язань підприємствами, що впливає на надходження коштів до бюджету. Варто приділити особливу увагу розробці рекомендацій щодо вдосконалення електронного адміністрування з усуненням негативних наслідків.

Ключові слова

податок на додану вартість, електронне адміністрування, спеціальні рахунки, Податковий кодекс

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Вдовиченко А. М., Козоріз Л. О. Податки і збори: сучасні тенденції та перспективи. Київ: ФОП Лопатіна О. О., 2019. 392 с.
  2. Державна казначейська служба України. URL: http://www.treasury.gov.ua/ (дата звернення: 20.12.2019).
  3. Податковий кодекс України від 2.12.2010 р. № 2755-17. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/ 2755-17 (дата звернення: 12.12.2019).
  4. Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість: Постанова Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року. № 569. URL: zakon.rada.gov.ua (дата звернення: 20.12.2019).
титулка Екон