Запровадження коефіцієнта NSFR у практику функціонування комерційних банківських структур

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2020 №27: 92-96

Запровадження коефіцієнта NSFR у практику функціонування комерційних банківських структур

Ю. Грудзевич, к. е. н.
Т. Шматковська, к. е. н.
О. Борисюк, к. е. н.
Східноєвропейський національний університет ім. Лесі Українки

https://doi.org/10.31734/economics2020.27.092

Анотація

Висвітлено особливості забезпечення ліквідності комерційних банків за класичними методиками та з урахуванням необхідності переходу на нові нормативи ліквідності, рекомендовані угодою Базель ІІІ – LCR та NSFR. При цьому актуалізовано питання щодо нормативу NSFR як нового показника для банківської практики. Доведено, що запровадження стандартів та підходів до ліквідності Базель ІII передбачає посилення вимог до формування ліквідних активів банків і потребує використання нових нормативів для контролю стабільності джерел фінансування комерційних банків з метою диверсифікації і зниження ризикованості банківських операцій загалом.

Обґрунтовано, що впровадження нормативу NSFR передбачає зменшення залежності банків від короткострокових джерел фінансування та підвищення диверсифікації власних пасивів за строками їхнього погашення і цим впливає на зниження ризику фінансування, що призведе до покращання структури депозитного портфеля банківської установи.

На основі рекомендації експертів Moody’s визначено, що наявне стабільне фінансування залежить від стійкості джерел фінансування з урахуванням строків погашення зобов’язань, а необхідне стабільне фінансування залежить від загальних характеристик ліквідності та ризиків активних операцій банку. У такому разі присвоєння значення коефіцієнтам ASF і RSF відбувається залежно від термінів погашення зобов’язань і залежно від залишкової вартості відповідно. При цьому НБУ як регулятор цілком може вилучати взаємозалежні активи та зобов’язання з коефіцієнтів, які відповідають конкретним умовам.

Визначено, що запровадження у банківську практику застосування коефіцієнта NSFR дасть змогу комерційним банкам зменшити ризики фінансування через їхню переорієнтацію на використання стабільніших джерел, що допоможе стабілізувати діяльність і ризиковість банку в майбутніх періодах. Також запровадження нормативу NSFR дасть змогу банкам скоротити обсяги кредитування і сприятиме концентрації їхніх коштів на доступних прибутковіших ринкових операціях, що приведе до загальної диференціації банківських операцій.

Ключові слова

ліквідність, нормативи ліквідності, LCR, NSFR

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Дзямулич М. І., Чиж Н. М. Забезпечення ліквідності банків в кризових умовах. Економічні науки. Серія «Облік і фінанси» / Луцький національний технічний університет. 2014. Вип. 11 (41). С. 53–58.
  2. Дзямулич М. І., Чиж Н. М. Особливості запровадження коефіцієнту покриття ліквідності (LCR) в діяльність комерційних банків. Економічні науки. Серія «Облік і фінанси» / Луцький національний технічний університет. 2017. Вип. 14 (53). С. 63–68.
  3. Національний банк запроваджує новий норматив довгострокової ліквідності для банків – NSFR. Національний банк України. URL: https://bank. gov.ua/ua/news/all/natsionalniy-bank-zaprovadjuye-noviy-normativ-dovgostrokovoyi-likvidnosti-dlya-bankiv--nsfr (дата звернення: 15.06.2020).
  4. Шматковська Т. О., Максимчук І. В. Удо¬ско¬налення обліку і контролю витрат підприємства з викорис¬танням комп’ютерних програмних продуктів. URL: http://www.rusnauka.com/35_OINBG_2010/Economics/55447.doc.htm (дата звернення: 20.06.2020).
  5. Barnhill T., Schumacher L. Modeling correlated systemic bank liquidity risks. A guide to IMF stress testing. Methods and models. Washington, D.C.: International Monetary Fund, 2014. 630 p.
  6. Moody’s analytics. Modeling methodology. Net Stable Funding Ratio. URL: https://www.moodysanalytics. com/-/media/whitepaper/2015/2015-25-06-modeling-methodology-net-stable-funding-ratio.pdf (Last accessed: 15.06.2020).
титулка Екон