Особливості облікової політики агроформувань при вирощуванні плодово-ягідних культур

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2020 №27: 80-86

Особливості облікової політики агроформувань при вирощуванні плодово-ягідних культур

Л. Петришин, д. е. н.
Львівський національний університет імені Івана Франка
Г. Мацьків, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2020.27.080

Анотація

Проаналізовано проблеми формування облікової політики сільськогосподарських підприємств при виро-щуванні плодово-ягідних культур, а також сучасні тенденцій на ринку плодово-ягідної продукції. Висвітлено існуючі проблеми в обліковому відображенні плодово-ягідних культур. Запропоновано на рівні сільсько-господарського підприємства конкретні підходи в частині облікових процедур для вдосконалення механізму отримання бухгалтерської інформації.

Розглянуто основні напрями вдосконалення організації обліку виробництва сільськогосподарської продукції в аграрному підприємстві на етапі первинного, поточного і підсумкового обліку. Висвітлено облікову політику підприємства з врахуванням галузевих особливостей та чинної нормативно-правової бази. Зосереджено увагу на таких складових (обов’язкових елементах) формування наказу про облікову політику: робочому плані рахунків – для деталізації обліку витрат і виробленої продукції; строках переведення молодих незрілих плодово-ягідних насаджень у зрілі; методах оцінки плодів та ягід, побічної продукції, одержаної продукції від незрілих насаджень, а також падалиці; методах оцінки незавершеного виробництва; статтях витрат, понесених на виробництво плодів та ягід; методах калькулювання собівартості одержаної продукції; формах первинних документів, якими користуються підприємства, що займаються виробництвом плодово-ягідної продукції.

Досліджено особливості організації ведення первинного обліку в підприємствах для отримання своєчасної, достовірної і вичерпної інформації та прийняття ефективних управлінських рішень. Проаналізовано первинну документацію з обліку витрат і виходу плодово-ягідної продукції, виявлено недоліки та внесено пропозиції щодо його покращання. Обґрунтовано необхідність удосконалення документального оформлення якісних показників продукції плодівництва і ягідництва. Надано конкретні рекомендації для використання у практичній діяльності сільськогосподарських підприємств, що займаються виробництвом плодово-ягідної продукції.

Ключові слова

біологічні активи, галузеві особливості, зрілі та незрілі довгострокові біологічні активи, організація обліку, облікова політика, плоди, ягоди, первинна документація

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Бірюк О. Г., Смольська О. Ю. Документальне оформлення виробництва і виходу продукції садів¬ництва. Проблеми економіки. 2014. № 2. С. 224–229.
  2. Коцупатрий М. М., Бірюк О. Г. Облікова політика підприємства. Київ: КНЕУ, 2010. 273 с.
  3. Лист Державного комітету інформаційної політики України «Про нормативи питомих капітальних вкладень на створення плодових, ягідних та виноградних насаджень» від 24.02.1997 р. № 11/02-460. URL: http:// www.zakon.rada.gov.ua (дата звернення: 10.03.2020).
  4. Макарова Г. С., Мушта В. В. Удосконалення обліку та формування собівартості готової продукції підприємства. Економіка і суспільство. 2016. Вип. 3.
  5. С. 527–533.
  6. Методичні рекомендації з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств: наказ Міністерства аграрної політики України від 18 травня 2001 р. № 132. URL: http://www.uazakon.com/big/text1528 /pg1.htm (дата звернення: 12.03.2020).
  7. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 30 «Біологічні активи» від 18.11.2005 р. № 790. Збірник Положень (стандартів) бухгалтерського обліку: прак¬тичне керівництво «Бібліотека баланс». 2016. № 1.
  8. С. 166–170.
  9. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» від 31.12.1999 р. № 318. Збірник Поло¬жень (стандартів) бухгалтерського обліку: практичне керівництво «Бібліотека баланс». 2016. № 1. С. 92–97.
  10. Смольська О. Ю. Основні напрями впро¬вадження облікової політики на садівничих підпри¬ємствах. Агросвіт. 2014. № 12. С. 55–59.
титулка Екон