Система раннього попередження та реагування як елемент системи антикризового управління підприємством

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2020 №27: 44-47

Система раннього попередження та реагування як елемент системи антикризового управління підприємством

Л. Балаш, к. е. н.
Львівський державний університет безпеки життєдіяльності
О. Бінерт, к. е. н.
О. Лисюк, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2020.27.044

Анотація

Основну увагу зосереджено на важливості функціонування системи раннього попередження та реагування на кризу та її ролі у попередженні, визначенні й подоланні кризових ситуацій. Вивчено, що стабільне функціонування і розвиток підприємства можливі лише за умов захищеності суб’єкта господарювання на усіх стадіях його існування і залежать від впливу багатьох чинників, які є характерними для кожного суб’єкта господарювання, взаємозалежать між собою, діють системно, збільшуючи при цьому негативний вплив на діяльність підприємства. Висвітлено основні етапи системи раннього попередження та реагування, дано оцінку імовірності виникнення кризових ситуацій та здійснено аналіз можливих наслідків їхнього впливу. Розглянуто причини виникнення кризи, властиві саме аграрній сфері, для розуміння рівня її керованості сільськогосподарським підприємством. Досліджено, що кризові ситуації є наслідком дії певних чинників середовища існування підприємства, які можна поділити на внутрішні й зовнішні. Обґрунтовано результативність та ефективність використання системи раннього попередження та реагування в аграрному підприємстві в кризовій ситуації. Досліджено, що для реалізації антикризового управління в аграрних підприємствах варто керуватися його комплексним механізмом, базою системи раннього попередження та реагування на кризу закладено циклічність, що зумовлено змінами у середовищі підприємства й несталістю індикаторів. З метою дієвого управління кризою слід здійснювати моніторинг усіх змін у практиці підприємства з ретельним подальшим аналізом вжитих управлінських заходів і прийнятих рішень, у разі необхідності здійснювати корективи раніше сформованого плану виходу з кризової ситуації. Така циклічність управлінських впливів сприятиме ефективному прогнозуванню та попередженню виникнення кризових явищ на підприємстві, ґрунтуючись на відповідних заходах превентивного управління кризою.

Ключові слова

системи раннього попередження та реагування, антикризове управління, криза, кризові явища, кризова ситуація, превентивне антикризове управління

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Головач К. С. Формування механізму анти¬кри¬зового управління у сільськогосподарських підпри¬ємст¬вах: дис. ... канд. екон. наук: 08.00.04. Житомир, 2016. 211 с.
  2. Горбаль Н. І., Колодій М. В. Антикризовий маркетинг як складова антикризового управління підприємства. Вісник Нац. ун-ту «Львів. політехніка». 2014. № 790. С. 3–7.
  3. Михалюк Н. І., Балаш Л. Я., Войнича Л. Й. Еко¬номічний механізм розвитку приватних підпри¬ємств. Вісник Львівського національного аграрного університету: економіка АПК. 2016. № 23 (1). С. 46–52.
  4. Рубан В. М. Типи і види стратегій в антикризовому управлінні. Тактики антикризового управління. Наук. вісн. Херсон. держ. ун-ту. Сер. Економічні науки. 2014. Вип. 7 (2). С. 68–71.
  5. Шапурова О. О. Моделі оцінки банкрутства та кризового стану підприємств. Економічні науки. 2008. № 7. С. 59–64.
титулка Екон