Порівняльний аналіз механізму регулювання мінімальної заробітної плати у зарубіжних країнах та в Україні

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2019 №26: 163-165

Порівняльний аналіз механізму регулювання мінімальної заробітної плати у зарубіжних країнах та в Україні

Г. Тибінка, к. е. н.
ORCID ID: 0000-0001-6730-1877
Т. Кохана, к. е. н.
ORCID ID: 0000-0002-2909-6419
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2019.26.163

Анотація

Здійснено порівняльний аналіз механізму регулювання мінімальної заробітної плати у зарубіжних країнах та виявлено основні чинники його диференціації з метою їх врахування при формуванні ефективної системи регулювання мінімальної заробітної плати в Україні. Відповідно розмір мінімальної заробітної плати визначається з урахуванням: вартості величини мінімального споживчого бюджету з поступовим зближенням цих показників в міру стабілізації та розвитку економіки країни; загального рівня середньої заробітної плати; продуктивності праці, рівня зайнятості та інших економічних умов. Виділяють п’ять типів країн щодо встановлення мінімальної заробітної плати серед європейських країн та країн СНД. До першого типу можна віднести Францію, Румунію, Чехію, Словенію, Люксембург, Нідерланди, Португалію, Російську Федерацію, Білорусь, Казахстан. У цих країнах мінімальна заробітна плата встановлюється у законодавчому порядку на національному рівні. До другого типу належать Бельгія, Данія, Греція, Болгарія, в яких мінімальна заробітна плата встановлюється у рамках національних колективних переговорів. До третього типу належать Німеччина, Австрія, Іспанія, Італія та Угорщина, в яких мінімальна заробітна плата встановлюється в рамках колективних переговорів на рівні різних секторів економіки. До четвертого типу належать Фінляндія, Норвегія та Швеція, де колективні угоди щодо мінімальної заробітної плати охоплюють усіх працюючих, але без обов’язкового їх розповсюдження на підприємців, які не підписали ці угоди. У країнах п’ятого типу (Англія, Ірландія) мінімальна заробітна плата встановлюється урядом тільки в окремих видах економічної діяльності з низькою заробітною платою, оскільки колективні переговори щодо оплати праці здійснюються на рівні підприємств, компаній, фірм, організацій. Необхідно переглянути механізм регулювання мінімальної заробітної плати в частині посилення контролюючих функцій держави, що зумовлює необхідну розробку законодавства та методології державного регулювання мінімальної заробітної плати в Україні.

Ключові слова

оплата праці, заробітна плата, державне регулювання, мінімальна заробітна плата

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Грішнова О. А. Економіка праці та соціально-трудові відносини. Київ: Знання, 2011. 390 с.
  2. Колот А. М. Зарубіжний досвід матеріального стимулювання персоналу. Україна: аспекти праці. 2011. № 1. С. 16–21.
  3. Новіков В. Оплата праці у бюджетній сфері. Урядовий кур’єр. 2002. 20 груд.
  4. Про оплату праці: Закон від 24.03.1995. База даних «Законодавство України» / ВР України. URL: http://www. rada. gov. ua (дата звернення: 08.02.2019).
  5. Сімутіна Я. Проблеми правового регулювання оплати праці з відхиленням від нормальних умов праці. Юридична Україна. 2005. № 10. С. 44–50.

Стаття надійшла 19.08.2019

титулка Екон