Приватна та державна форми власності, їхня взаємодія і вплив на економічну систему

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2019 №26: 56-60

Приватна та державна форми власності, їхня взаємодія і вплив на економічну систему

С. Колач, к. е. н.
ORCID ID: 0000-0001-8650-4696
О. Василина, к. е. н.
ORCID ID: 0000-0003-2124-3792
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2019.26.056

Анотація

Власність – соціологічна категорія, яка охоплює низку підсистем суспільних відносин (економічних, соціальних, правових, психологічних, національних тощо), що прямо й опосередковано стосуються привласнення предметів природи у процесі праці та привласнення матеріальних і духовних благ через соціально-економічну форму суспільного способу виробництва. Двома найважливішими підсистемами власності є економічна та юридична власність. Відтворення економічної власності – постійно повторюваний процес функціонування і розвитку різноманітних типів та форм власності в їхній взаємодії (взаємопроникненні, взаємопереходах, взаємозапереченні) відповідно до властивих їм законів, що супроводжується виокремленням домінуючої форми власності. Такою формою стає та, яка найбільшою мірою відповідає вимогам розвитку продуктивних сил. Рівність форм власності за цих умов можна констатувати в юридичній власності. Якщо раніше в розвинутих країнах світу домінуючою формою була приватна капіталістична власність, то наприкінці XIX – на початку XX ст. такою формою стає акціонерна, а отже, колективна форма капіталістичної власності. Вона діалектично заперечує попередню форму власності. Це означає, що в ній поєднуються колективне привласнення з індивідуальним (приватним).

Приватна та державна власність в економічній системі – це ті складові компоненти, які в економічних відносинах між людьми за своєю суттю є значно глибшими і значущішими. Це не просто цілісна сукупність економічної структури виробництва, за якою стоять предмети і засоби праці, технологія, інформатика, організація тощо. Економічна система не може існувати без суб’єктивного чинника, тобто без людей з їхніми цінностями (переконаннями), що впливають на стосунки індивідів, відповідним менталітетом, який відрізняє один народ від іншого, посилює (або зменшує) значення національних традицій у виборі моделі соціального розвитку держави. Не випадково людину називають основною продуктивною силою, а саме її відношення до власності, яке переростає у різні форми у різних економічних системах.

Ключові слова

сільськогосподарські підприємства, інноваційна діяльність, види інновацій, витрати, стратегії підприємств

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Економічна енциклопедія: у 3 т. Т. 1. / Редкол.: С. В. Мочерний (відп. ред.) та ін. Київ: Академія, 2000. 864 с.
  2. Зеліско Н. Б., Мельник В. Й. Розвиток інноваційного потенціалу аграрного сектора економіки України. Вісник Львівського національного аграрного університету: економіка АПК. 2018. № 25. С. 34–38.
  3. Наукові аспекти використання земельних ресурсів. Управління земельними ресурсами. URL: http://bibl.kma.mk.ua/pdf/posibnuku/175/2.pdf (дата звернення: 15.08.2019).
  4. Чухно А. А. Постіндустріальна економіка: теорія, практика та їх значення для України. Київ: Логос, 2003. 631 с.
  5. Юхименко П. І. Економічна історія. Київ: Вікар, 2004. 341 c.

Стаття надійшла 15.10.2019

титулка Екон