ХАРАКТЕР НАПРУЖЕНЬ ДЛЯ НЕІДЕАЛЬНОГО КОНТАКТУ НА ПОВЕРХНІ СФЕРОЇДАЛЬНОГО ВКЛЮЧЕННЯ ПРИ ДІЇ ПОВЗДОВЖНЬОГО РОЗТЯГУ ТА ЧИСТОГО ЗГИНУ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНУП: Архітектура та будівництво 2022 №23: 16-18

ХАРАКТЕР НАПРУЖЕНЬ ДЛЯ НЕІДЕАЛЬНОГО КОНТАКТУ НА ПОВЕРХНІ СФЕРОЇДАЛЬНОГО ВКЛЮЧЕННЯ ПРИ ДІЇ ПОВЗДОВЖНЬОГО РОЗТЯГУ ТА ЧИСТОГО ЗГИНУ

Т. Бубняк, к. ф.-м. н.
ORCID ID: 0000-0002-2814-8571
Львівський національний університет природокористування

https://doi.org/10.31734/architecture2022.23.016

Annotation

Розглянуто просторову задачу теорії пружності про розподіл напружень у трансверсально-ізотропному середовищі, яке містить таке ж включення, на межі розділу фаз. Дослідження доводять, що на межі розділу напруження мають локальний характер і швидко згасають із віддаленням від поверхні включення.

Зауважено, що в механіці деформованого твердого тіла важливе місце посідають просторові задачі теорії пружності і термопружності стосовно розподілу напружень в околі неоднорідностей, які мають конструктивні композити. Щодо міцності таких матеріалів, їх виробництво потребує інформації про досягнення компонентами напружень екстремальних значень у певних зонах (зонах руйнування). Такі екстремальні значення досягаються переважно на межі розділу фаз.

Одним із ефективних методів розв’язку задач теорії пружності є метод Фур’є, який ґрунтується на представленні загальних розв’язків рівнянь рівноваги через потенціальні функції. Особливість застосування методу Фур’є – використання різних представлень розв’язку рівнянь Ламе через гармонічні функції, що дає змогу шукати розв’язок у вигляді рядів.

Розглянуто задачу про розподіл напружень необмеженого трансверсально-ізотропного середовища, яке містить анізотропне, відносно механічних і теплових властивостей, включення у формі стиснутого сфероїда за лінійного одноосного нагріву. На межі розділу фаз запропоновано умови неідеального механічного і теплового контактів.

Розв’язок просторової задачі за заданих граничних умов на поверхні включення лінійного силового і температурного полів зводяться до розвитку шуканих потенціальних функцій у тригонометричні ряди за приєднаними функціями Лежандра першого і другого родів.

Отримані результати демонструють що наявність включення у формі стиснутого сфероїда в пружному трансверсально-ізотропному середовищі за неідеального контакту у випадку повздовжнього розтягу вздовж осі ОZ залежно від відношення осей сфероїда не суттєво впливає на концентрацію напружень, прямуючи до номінальних значень; концентрація нормальних і кругових напружень має стискаючий характер, прямуючи до номінальних значень із збільшенням співвідношення осей сфероїда.

Key words

потенціальні функції, трансверсально-ізотропне середовище, неідеальний контакт, сфероїд, поля напружень і термонапружень

Full text

pdf

Link

  1. Бубняк Т. І. Концентрація нормальних напружень у включенні за дії лінійного температурного поля. Вісник Львівського національного аграрного університету: архітектура і сільськогосподарське будівництво. 2018. № 19. С. 46–48.
  2. Бубняк Т. І. Розподіл напружень на поверхні порожнини у трансверсально-ізотропному середовищі. Вісник Львівського національного аграрного університету: архітектура і сільськогосподарське будівництво. 2020. № 21. С. 5–9.
  3. Подильчук Ю. Н. Граничные задачи статики упругих тел. Пространственные задачи теории упругости и пластичности: в 5 т. Київ: Наук. думка, 1984. Т. 1. 303 с.
  4. Соколовський Я. И., Бубняк Т. И. Напряженное состояние трансверсально-изотропной среды со сфероидальным включением при неидеальном механическом контакте. Теоретическая и прикладная механика. 1995. Вып. 25. С. 17–26.
  5. Соколовський Я. І., Бубняк Т. І. Просторова задача трансверсально-ізотропного середовища із сфероїдальним включенням при неідеальному механічному контакті. Доп. НАН України. 1996. № 9. С. 45–50.
титулка Буд