ВПЛИВ ЗАСТОСУВАННЯ ҐРУНТОВИХ ГЕРБІЦИДІВ У ПЛОДОВОМУ РОЗСАДНИКУ НА РІСТ І ПРОДУКТИВНІСТЬ САДЖАНЦІВ ЯБЛУНІ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Посилання: Агрономія 2021 №25: 75-79

ВПЛИВ ЗАСТОСУВАННЯ ҐРУНТОВИХ ГЕРБІЦИДІВ У ПЛОДОВОМУ РОЗСАДНИКУ НА РІСТ І ПРОДУКТИВНІСТЬ САДЖАНЦІВ ЯБЛУНІ

Б. Гулько, к. с.-г. н.
ORCID ID: 0000-0002-5915-9564
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/agronomy2021.01.075

Анотація

Покращання якості садивного матеріалу та підвищення продуктивності плодових розсадників є важливим завданням сьогодення. Одним із таких елементів є ефективна система боротьби з бур’янами. Актуальних рекомендацій щодо застосування ґрунтових гербіцидів у плодовому розсаднику в умовах Львівської області немає.

У дослід були залучені найпоширеніші ґрунтові гербіциди: Зенкор (д.р. метрибузин), Рейсер (д.р. флурохлорідон), Гезагард (д.р. прометрин), Бутізан (д.р. метазахлор) і Дуал Голд (д.р. метилахлор). Гербіциди застосовували в рекомендованих виробником дозах навесні, до початку розвитку листя, шляхом суцільного обприскування вільного від бур’янів ґрунту. Аналіз обліку розвитку бур’янів у розсаднику яблуні після застосування досліджуваних ґрунтових гербіцидів показав, що більш ефективне і тривале обмеження росту бур’янів, серед досліджуваних препаратів забезпечив Зенкор. Стійкими до його дії виявилися берізка, осот та вероніка, які виростати не масово, а одиничними масивами і не становили конкуренції культурним рослинам. Гербіцидна дія Зенкору знижувалася до кінця серпня – початку вересня, що проявлялося в появі сходів дводольних бур’янів: лободи, галінсоги, мокрецю, а з групи злакових – тонконога лукового.

Аналіз результатів росту підщеп і однорічних саджанців залежно від застосованих ґрунтових гербіцидів свідчить про високу ефективність цього способу боротьби з бур’янами. Серед вивчених ґрунтових гербіцидів кращий результат отриманий із препаратом Зенкор (1 кг/га; 600 л води/га). Аналіз отриманих даних показав, що застосування вказаних гербіцидів рано навесні (до початку росту) не спричинило ні пригнічення росту, ні загибелі як підщеп у першому полі розсадника, так і саджанців у другому полі розсадника. У результаті проведених дослідів і обліків встановлено, що порівняно з іншими досліджуваними гербіцидами застосування Зенкору в ранні терміни (до початку вегетації) способом суцільного обприскування плодового розсадника не мало пригнічувальної дії на підщепи і саджанці яблуні, і при цьому зросли діаметр і висота підщеп у першому полі розсадника, краще були розвинені однорічні саджанці яблуні у другому полі розсадника, збільшився вихід стандартних саджанців з одиниці площі поля.

Проведений аналіз на залишкову кількість метрибузину (д.р. Зенкор) у ґрунті на момент викопування саджанців (у листопаді) показав негативний результат.

Ключові слова

яблуня, саджанці, розсадник, ґрунтові гербіциди, забур’янення

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Алиев Т. Г. Применение гербицидов на основе сульфонилмочевины в плодовых питомниках. Агро ХХІ. Изд-во: Агрорус, 2007. № 1-3. С. 25–26.
  2. Іваненко О. О. Сучасні проблеми гербології. Вісник аграрної науки. 2004. № 3. С. 27–29.
  3. Бондарчук А. А. Забур’яненість посівів. Захист рослин. 1999. № 9. С. 2–4.
  4. Гулько Б. И., Вуйцик Н. В. Влияние применения почвенных гербицидов в плодовом питомнике на рост и продуктивность саженцев яблони. Плодоводство, семеноводство, интродукция растений: материалы ХVIII Междун. науч. конф. Красноярск: СибГТУ, 2015. С. 19–23.
  5. Hulko B., Vuitsyk N. A new approach to the apple tree production in nursery. Пермакультура та еколого-безпечне землеробство. матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. Ужгород: Говерла, 2018. С. 33–34.
титулка Буд