ФОРМУВАННЯ ЕСТЕТИЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ У ПРОСТОРІ ПОСЕЛЕНЬ ПРИКАРПАТТЯ ТА КАРПАТ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2019 №20: 63-65

ФОРМУВАННЯ ЕСТЕТИЧНИХ ВЛАСТИВОСТЕЙ У ПРОСТОРІ ПОСЕЛЕНЬ ПРИКАРПАТТЯ ТА КАРПАТ

Н. Савчак, к. т. н.
Львівський національний аграрний університет
Р. Савчак, аспірант
НУ «Львівська політехніка»

https://doi.org/10.31734/architecture2019.20.063

Анотація

Запропоновано теоретичну оцінку у формуванні простору поселень Прикарпаття та Карпат.

Розглянуто сучасні громадські будівлі, збудовані українськими бізнесменами, які не завжди вписуються у навколишнє середовище і не доповнюють його, а навпаки, спотворюють, створюючи своєрідний хаос.

Звернуто увагу на формування естетичних властивостей у просторі поселень Прикарпаття та Карпат, введено в науковий обіг деякі естетичні властивості формування архітектурного простору та обґрунтовано їх.

Досліджено етнографічне районування території Прикарпаття, яке є однією з особливостей естетичного формування архітектурного простору. У Прикарпатті можна виокремити такі схеми розселення як витягнуті вздовж рік і доріг, скупчені поселення, розкидані безсистемно в долинах і на схилах гір. Основою забудови сіл цього регіону були садиба, церква, корчма.

Досліджуючи формування естетичних властивостей у просторі поселень Прикарпаття та Карпат, можемо побачити хаотичний, безсистемний характер забудови, жахливий її вигляд.

Проаналізовано планувальну організацію простору поселень, на яку впливає: характер заняття їх власників, традиції, ступінь економічного розвитку, природні умови, ландшафт та сусідні поселення.

Наведено низку чинників формування естетичних властивостей простору, а саме: соціально-економічні; екологічні; історико-етнографічні; демографічні; природно-географічні.

Здійснено оцінку проектованого простору поселень Прикарпаття та Карпат, де вказано, що важливим є врахування етнографічних та історичних особливостей кожного регіону. Лише зберігаючи ідентичність кожного куточка території, можна зберегти її екологію та побудувати екологічні поселення. Отже, під час формування простору поселень Прикарпаття та Карпат необхідно враховувати: низку чинників, які впливають на формування естетичних властивостей у просторі поселень; естетичну візуалізацію простору поселень, відносно місця сприйняття; планувальну організацію простору поселень; адміністративні та функціональні зв’язки між поселеннями.

Ключові слова

формування, простір, естетичні властивості, поселення

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Савчак Н. С., Савчак Р. Н. Особливості архітектурно-планувальної організації простору громадських будівель і споруд між різними населеними пунктами (на прикладі Прикарпаття). Теорія і практика розвитку агропромислового комплексу та сільських територій: матеріали XVIII Міжнар. наук.-практ. форуму, присвяченого пам'яті інженера Ярослава Зайшлого, 20-22 вересня 2017 року / Львівський національний аграрний університет; ред. Д. Б. Дончак. Львів: Ліга-Прес, 2017. С. 122-125.
  2. Савчак Н. С. Естетичні рішення у просторі розвитку архітектури громадських будівель і споруд поміж містом та селом. Вісник Львівського національного аграрного університету: архітектура і сільськогосподарське будівництво. 2009. № 10. С. 180-183.
  3. Посацький Б. С. Формування архітектурного образу міста: навч. посіб. Київ: ІСДО, 1993. 368 с.
  4. Самойлович В. П. Народное архитектурное творчество. Київ: Будівельник, 1977. 361 с.
  5. Воропай О. Звичаї нашого народу: етнографічний нарис: у 2 т. Київ: Оберіг, 1991. 592 с.
  6. Кучерявий В. П. Урбоекологія: підручник. Львів: Світ, 1999. 389 с.
титулка Буд