Порівняльна характеристика сортів ожини в умовах Львівщини

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Посилання: Агрономія 2020 №24: 99-101

Порівняльна характеристика сортів ожини в умовах Львівщини

Б. Гулько, к. с.-г. н.
ORCID ID: 0000-0002-5915-9564
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/agronomy2020.01.099

Анотація

Метою досліджень було проведення первинного сортовивчення ожини та виділення за сукупністю цінних ознак сортів, придатних для вирощування в умовах Львівщини.

Ґрунт дослідної ділянки темно-сірий опідзолений легкосуглинковий, рН – 6,5, вміст гумусу – 2,1%, забезпеченість лужногідролізованим азотом, фосфором і калієм середня. Ділянка без зрошення. На дослідній ділянці у 2016 році було висаджено шість інтродукованих сортів ожини: Торнфрі, Натчез, Трипл Краун, Хевен Кен Вейт (США), Карака Блек (Нова Зеландія) та Лох Тей (Шотландія).

Досить сильнорослим сортом є Натчез, у якого довжина пагонів на 2–3 рік після садіння сягала 4 м, а кількість їх у кущі була практично найменшою. Найбільше пагонів мали сорти Торн Фрі та Лох Тей – 6,21–6,25 шт. Єдиним сортом із дуже колючими і сланкими пагонами виявився сорт ожини Карака Блек. Він мав середню кількість пагонів 5,61 шт. Усі інші сорти були без колючок і належали до сортів з прямостоячими пагонами. Помірно ростучим був сорт Трипл Краун – висота пагонів сягала понад 2,3 м, а їхня кількість становила в середньому 5,95 шт.

Найшвидше починав плодоносити у наших дослідженнях сорт Карака Блек. У середньому на 7–10 днів пізніше починали плодоносити сорти Натчез та Лох Тей. У третій декаді липня починали плодоносити сорти Хевен Кен Вейт і Торн Фрі. Найпізнішим плодоношенням виділявся сорт Трипл Краун, початок достигання ягід у якого припадав на 21 серпня. Обліки ураження ягід сірою гниллю під час достигання показали, що у сортів Карака Блек та Натчез воно було мінімальним. У сортів Торн Фрі, Трипл Краун та Хевен Кен Вейт уражених сірою гниллю ягід було значно більше – вони масово з’являлися після кожного періоду опадів.

Лідером крупноплідності в нашому досліді був сорт Карака Блек – 8,2 г. Дещо поступалися, проте також були досить крупними ягоди сорту Натчез – 7,8 г. Середнього розміру були ягоди у сортів Трипл Краун та Хевен Кен Вейт – 6,3–6,1 г. Найвищу урожайність демонстрували сорти Хевен Кен Вейт – 9,15 кг/кущ, Трипл Краун – 8,55 кг/кущ та Лох Тей – 8,17 кг/кущ. Дещо меншою урожайністю характеризувалися сорти Карака Блек та Торн Фрі – 7,54 та 7,7 кг/кущ. Найменш урожайним був сорт Натчез – 5,95 кг/кущ.

Для подальшого виробничого випробовування, з метою отримання ягід для десертного споживання, пропонуємо висаджувати в нових насадженнях сорти Хевен Кен Вейт, Карака Блек та Натчез.

сорти, ожина, порівняння, урожайність, маса ягід, сіра гниль

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Гулько В. І., Гулько В. І. Ожина – цінна ягідна культура. Вчені ЛНАУ виробництву: каталог інова¬ційних розробок. Львів, 2019. Вип. XIХ. С. 15.
  2. Телепенько Ю. Ю. Морозостійкість сортів ожини (Rubus subg. Eubatus Focke) в умовах Західного Лісостепу України. Plant Varieties Studying and Protection. 2018. Т. 14, № 1. С. 124–131.
  3. Шеренговий П. З., Сіленко В. О., Андрусик Ю. Ю. та ін. Сучасні технології вирощування ожини та малино-ожинових. Київ: Нілан-ЛТД, 2013. 132 с.
  4. Ожина входить до ТОП-3 ягід за темпами закладання нових насаджень. URL: https://agrotimes.ua/ovochi-sad/ozhina-vhodit-do-top-3-yagid-za-tempami-zakladannya-novih-nasadzhen (дата звернення: 15.12.2019).
  5. Промислове вирощування ожини. Інноваційна технологія. URL: https://www.agronom.com.ua/publikatsiyi/sadivnytstvo/ (дата звернення: 15.12.2019).
титулка Агро