Роль і значення ґрунтознавчої науки у розвитку соціальної сфери суспільства

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Посилання: Агрономія 2019 №23: 191-195

Роль і значення ґрунтознавчої науки у розвитку соціальної сфери суспільства

С. Позняк, д. геогр. н.
ORCID ID: 0000-0002-3012-1159
Львівський національний університет імені Івана Франка

https://doi.org/10.31734/agronomy2019.01.191

Анотація

Стаття містить аналіз формування й обґрунтування багатьох аспектів у ґрунтознавстві, що стосується його зв’язків із соціальними науками. Знайдено аргументи щодо виняткової важливості ґрунтових ресурсів у сучасному світі та значущості наукових досліджень у ґрунтознавстві, які можуть стати важливим засобам розв’язання соціальних проблем. Показано, що ґрунтові ресурси, будучи основою сільськогосподарського розвитку, є тим «довготерміновим» капіталом, за допомогою якого існують і розвиваються різні нації. Для підтримання нормальних умов життя населення та їх поліпшення необхідно розумно користуватися цим глобальними ресурсом. Ставлення людей до ґрунтів визнано основоположним для сталого розвитку нації, для того ж, тривалість життя цивілізації може залежати від ставлення людей до своїх ґрунтів. Для підтримання колективного благополуччя людей потрібно переорієнтація довготермінової зацікавленості суспільства в охороні ґрунтів – це має стати пріоритетним завданням для нашої цивілізації. Сучасний стан ґрунтів може слугувати не лише характеристикою розвиненості суспільства, а й критерієм оцінювання діяльності влади та соціальної стабільності країни.

Враховуючи переважно унікальний склад ґрунтового покриву країни у продуктивному і екологічному аспектах, метою земельної реформи повинно було стати формування повноцінного власника на землі, який би не тільки одержував високі врожаї, але й піклувався про родючість ґрунтів.

Для того, щоб ґрунт виконував соціальну функцію, необхідно розвивати організаційні, технологічні, технічні, освітянські, естетичні і виховні заходи, ґрунтозбережувальні інноваційні технології, ощадливі знаряддя, обов’язкове дотримання технологій, підготовку кваліфікованих фахівців з ґрунтознавства, активну земельно-правову політику держави.

Ключові слова

соціальне ґрунтознавство, ґрунтові ресурси, охорона природи, роль ґрунту, родючість ґрунтів, ґрунтозбережувальні технології

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Гавриш Н. С. Використання, відтворення та охорона ґрунтів в Україні : теоретико-правові аспекти. Одеса: Юридична література, 2016. 396 с.
  2. Дмитрук Ю. М. Біохімія ґрунтового покриву в Анропоцені: потреби та можливості. Агрохімія і ґрунтознавство. 2018. № 87. С. 46-51.
  3. Медведєв В. В. Про деякі дискусійні і невирішені проблеми в дослідженні ґрунтів. Харків: Стиль-принт, 2017. 188 с.
  4. Монтгомери Д. Р. Почва. Эрозия цивилизаций / пер. на рус. язык под общ. ред. проф. Х. Муминджанова. Анкара, 2017. 403 с.
  5. Позняк С. П. Актуальні проблеми ґрунтознавства і географії ґрунтів. Львів : ЛНУ імені Івана Франка. 2017. 272 с.
  6. Раціональне використання ґрунтових ресурсів і відтворення родючості ґрунтів / за ред. акад. НААУ С. А. Балюка, чл.-кор. АЕНУ А. В. Кучера. Харків : Смугаста типографія, 2015. 432 с.
  7. Стратегія збалансованого використання, відтворення й управління ґрунтовими ресурсами України / за наук. ред. С. А. Балюка, В. В. Медведєва. К. : Аграрна наука, 2012. 240 с.
титулка Агро