ДОСЛІДЖЕННЯ КОНТРОЛЮ СТАБІЛЬНОСТІ ЦЕНТРІВ ПУНКТІВ ЕТАЛОННОГО БАЗИСУ 2-ГО РОЗРЯДУ У ВИСОТНОМУ ПОЛОЖЕННІ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2020 №21: 118-123

ДОСЛІДЖЕННЯ КОНТРОЛЮ СТАБІЛЬНОСТІ ЦЕНТРІВ ПУНКТІВ ЕТАЛОННОГО БАЗИСУ 2-ГО РОЗРЯДУ У ВИСОТНОМУ ПОЛОЖЕННІ

Рій І., к. е. н.,
Колодій П., к. е. н.,
Смірнов Є., к. т. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/architecture2020.21.118

Анотація

На навчально-науковому геодезичному полігоні Львівського національного аграрного університету у 2009 р. було побудовано лінійний базис 2-го розряду, призначений для метрологічної атестації різних геодезичних приладів. На ньому виконані деякі попередні спостереження.

Для виявлення можливих висотних зміщень було запропоновано виконати циклічні спостереження, що є актуальними на сьогодні. Восени 2019 р. виконані такі спостереження геометричним нівелюванням.

Програмою спостережень передбачено п’ять варіантів вимірювання перевищень між точками базису. Перший варіант – нівелювання із середини між двома сусідніми точками. Другий варіант – нівелювання вздовж напрямку 15–1, третій – у напрямку 1–15, четвертий варіант – нівелювання з однієї станції із середини з лівої сторони базису, і п’ятий варіант – нівелювання з однієї станції із середини з правої сторони базису.

Для виконання програми використано перевірений нівелір Н-3 і спеціальний пристрій – сталеву лінійку зі сферичним рівнем, прикріплену до станового гвинта з примусовим центруванням.

Розглянуто вплив запропонованих методик (варіантів) спостережень, а саме: «відліки за напрямком»; «відліки із середини» – на результати спостережень. Досліджено однорідність результатів спостережень за запропонованими методиками відносно центра групування (деякого середнього значення шуканої величини) за допомогою дисперсійного аналізу.

Для перевірки гіпотези Н0: за використання запропонованих методик систематичний вплив на результати вимірювань відсутній або одного порядку та методики забезпечують результати однієї точності (альтернативна гіпотеза Н1 – систематичні впливи значні, методики не рівнозначні) нами використано критерій Фішера для оцінки різниці між дисперсіями за фактором  та залишкової  для рівнів значущості α = 0,01 та α = 0,005. Визначено, що для всіх рівнів значущості Fα.

Можна стверджувати, що нульова гіпотеза Н0 приймається, тобто вплив наведених вище методик спостереження не має суттєвих систематичних похибок, а оцінки дисперсій відмінні між собою за рахунок випадкових чинників і використані методики забезпечують результати однакової точності.

Ключові слова

еталонний базис, нівелювання, похибка, нівелір, перевищення, дисперсія

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Ващенко В., Перій С., Смірнов Є. Про створення лінійного базису. Вісник Львівського національного аграрного університету: архітектура і сільськогосподарське будівництво. 2011. № 13. С. 240-246.
  2. Літинський В. О., Віват А. Й., Рій І. Ф. Пристрій для лінійних вимірювань геодезичних взірцевих базисів 2-го розряду. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Географія. Землеустрій. Природокористування. 2014. Вип. 3. С. 19-22.
  3. Тревого І. С. Взірцеві базиси для еталонування світловіддалемірів. Вісник геодезії та картографії. 1995. № 1. С. 39-45.
  4. Тревого І., Цюпак І., Гегер В. Еталонний геодезичний базис: аналіз результатів і нова атестація. Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. 2011. Вип. 1. С. 65-68.
  5. Тревого І. С., Цюпак І. М. Особливості метрологічної атестації еталонних геодезичних базисів. Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. 2014. Вип. 1. С. 29-33.
  6. Судаков С. Г. Основные геодезические сети. Москва: Недра, 1975. 368 с.
титулка Агро.інж. досл.