ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ПОСЕЛЕНЬ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ ПІД ВПЛИВОМ УРБАНІЗОВАНИХ ПРОСТОРІВ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2020 №21: 84-87

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКИХ ПОСЕЛЕНЬ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ ПІД ВПЛИВОМ УРБАНІЗОВАНИХ ПРОСТОРІВ

О. Сільник, к. арх.
Р.Сільник
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/architecture2020.21.084

Анотація

У статті висвітлено потенційні напрями планування та забудови сільських поселень, що перебувають під впливом розвитку урбанізованих просторів. Встановлено основні закономірності та чинники впливу урбанізованих просторів на сільські поселення. Виділено елементи, які необхідно враховувати на сучасних етапах урбанізації та субурбанізації. Враховуючи сучасні методи забудови та розпланування сільських і міських поселень, які є взаємозалежними, слід встановити основні тенденції й напрями розвитку їхніх функцій і планувальних частин. Водночас варто врахувати вплив великих міст на довколишні території, що має культурно-соціальний характер.

У сільському середовищі відбувається низка змін як у господарській діяльності, так і в житлово-побутовому спектрі. Міста, прилеглі до сіл і малих поселень, розширюють свої території, заповнюючи сільські простори виробничими, складськими, відпочинковими територіями, що у свою чергу відображається як на планувальній, так і на побутовій структурі. Проаналізувавши процеси, виявлено, що для визначення потенційних напрямів розвитку сільських поселень, що перебувають під впливом розвитку урбанізованих просторів, доцільно встановити основні закономірності та чинники впливу на сільські поселення.

Незворотні містобудівні процеси, що зумовлюють витіснення аграрного сектору урбанізованим простором, відбуваються сьогодні нерівномірно й безсистемно. Доречними в таких ситуаціях є процеси, за яких формуються нові території для землеробської діяльності вже міських мешканців, консервації та реконструкції певних частин аграрного простору. Під час активного процесу субурбанізації важливо зберегти цінні ділянки для сільськогосподарського виробництва та встановити певні буферні зони для оптимальної адаптації як аграрного, так і урбанізованого середовища.

Містобудівні процеси, що сприяють витісненню агропромислових територій, є незворотними. Варто встановити чіткі пріоритети та виявити планувальні прийоми для оптимального поєднання як урбанізованих, так і аграрних просторів. Такі процеси диктують низку заходів, спрямованих, з одного боку, на детальне вивчення наявної матеріальної бази, а з іншого – на прогнозування та складання планувальних містобудівних моделей для максимального висвітлення і врегулювання процесу розвитку територій.

Ключові слова

сільські поселення, планування та забудова, урбанізований простір, місто, архітектурно-планувальні особливості, напрями розвитку сільських поселень, вплив урбанізованих просторів

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Вентурі Р., Скотт Браун Д., Айзенур С. Уроки Лас-Вегаса. Забутий символізм. Strelka Press, 2015.
  2. Габрель М. М. Просторова організація містобудівних систем / НАН України, Ін-т регіональних досліджень. Київ: А.С.С., 2004. 395 с.
  3. Гнесь Л. Проблеми розпланування сельбищних територій сільських поселень у сучасних ринкових умовах. Досвід та перспективи розвитку міст України теорія і практика прийняття містобудівних рішень: наук.-техн. збірник. 2012. Діпромісто. № 22 . С. 222–232.
  4. Гнесь Л. Природно-ландшафтні чинники у розплануванні українського села. Вісник Львівського національного аграрного університету: архітектура і сільськогосподарське будівництво. 2017. №18. 127. 131 с.
  5. Кассіна Н., Дабагян І., Соколов С. Благоустрій сільських населених місць. Київ: Будівельник, 1984.
  6. Лоїк Г., Шульга Ю. Село українська архітектурна традиція. Архітектура: зб. наук. праць. 2003. № 486. Львів: Вид-во Нац. ун-ту «Львівська політехніка». С. 348–359.
  7. Маханько Б. А., Моисеева С. Б., Плотникова А. С. Архитектурно-планировочная структура общественных центров сельских поселков. Москва: Стройиздат, 1982.
  8. Петришин Г. П. Мале місто у структурі організації розвитку сучасного міста. Вісник Національного університету «Львівська політехніка»: архітектура. 2008. № 632. С. 1860–193.
  9. Посацький Б. С. Основи урбаністики. Територіальне і просторове планування : навч. посіб. 2-е вид. Львів: Вид-во Львівської політехніки, 2011. 366 с.
  10. Рыбчинський В. Городской конструктор. Идеи города. Strelka Press, 2015.
титулка Агро.інж. досл.