ЗМЕНШЕННЯ ВТРАТ ВОДИ НА ВИПАРОВУВАННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПЛІВКИ ПОЛІДИМЕТИЛСИЛОКСАНУ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2020 №21: 56-60

ЗМЕНШЕННЯ ВТРАТ ВОДИ НА ВИПАРОВУВАННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ПЛІВКИ ПОЛІДИМЕТИЛСИЛОКСАНУ

В. Жук, к. т. н.
Національний університет «Львівська політехніка»
О. Гриців
ТзОВ «Асоціація інженерних підприємств», м. Львів
А. Регуш, к. т. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/architecture2020.21.056

Анотація

Підвищення середньорічної температури повітря – стійкий тренд останніх десятиліть як в Україні, так і у світі загалом. Глобальне потепління спричинює низку викликів і загроз у сфері гідротехнічного та водогосподарського будівництва, основним з яких є істотне порушення водного балансу територій та водних об’єктів за рахунок суттєвого зростання втрат води на випаровування. Упродовж останнього десятиліття тривають активний пошук, апробація та впровадження різних методів для зниження втрат води на випаровування, зокрема систем плаваючих, завислих чи модульних покриттів та накриттів, додавання у воду поліакриламіду чи спеціальних добавок, які утворюють на вільній поверхні води надтонкі плівки, спроможні ефективно збільшувати опір випаровуванню. Аналіз результатів попередніх досліджень вказує на перспективність застосування моноплівок зі спеціальних добавок для зменшення втрат води на випаровування з поверхні водойм різних розміру та призначення. Найдослідженішими на сьогодні добавками такого типу є жирні спирти: цетиловий спирт (гексадеканол), стеариловий спирт (октадеканол) та їхні суміші, які зменшують втрати води на випаровування в середньому на 20−30%, у деяких випадках − до 50−60 %. Останніми роками шукають нові, ефективні й дешевші добавки для зменшення випаровування; особливий інтерес у цьому напрямі становлять силіконові оливи − полімеризовані силоксани, кремнійорганічні рідини, які широко використовують у системах змащення, гідроприводах, у медицині й косметології, в харчовій промисловості та ін. У лабораторних квазістаціонарних умовах виконано серію дослідів із впливу на швидкість випаровування водопровідної води одного з перспективних видів спеціальних добавок − полідиметилсилоксану марки ПДМС-200. У результаті неперервного 33-добового експерименту отримано сумарне зменшення втрат води на випаровування в посудині з плівкою з ПДМС-200 товщиною 100 мкм на 50,5 % порівняно з аналогічною посудиною без добавок.

Ключові слова

випаровування води, моноплівка, силіконова олива, полідіметилсилоксан, швидкість випаровування

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Інформаційно-аналітична довідка про стан водних ресурсів держави та особливості сільськогосподарського виробництва в умовах змін клімату. URL: http://naas.gov.ua/upload/iblock/78a/Інформаційна довідка 4.05.2020-конвертирован.pdf. (дата звернення 05.10.2019р.).
  2. Retardation of Evaporation by Monolayers: Transport Processes. Ed. V.K. La Mer. Academic Press, New York. 1962. 277 pp.
  3. Saggaï S., Bachi O.E.K. Evaporation reduction from water reservoirs in arid lands using monolayers. Algerian experience. Water Resources. 2018. Vol. 45, 2. P. 280–288.
  4. Gugliotti M., Baptista M.S., Politi M.J. Reduction of evaporation of natural water samples by monomolecular films. Journal of the Brazilian Chemical Society. 2005. Vol. 16, 6A. P. 1186−1190.
  5. Жук В. М., Гриців О. Б., Регуш А.Я. Актуальність та шляхи зменшення втрат води на випаровування з поверхневих водних об’єктів в Україні. Ресурси природних вод Карпатського регіону. Проблеми охорони та раціонального використання : матеріали Дев’ятнадцятої Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Львів, 8-9 жовтня 2020 р.) : зб. наук. ст. Львів : Національний університет «Львівська політехніка», 2020. С. 25–28.
титулка Агро.інж. досл.