ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК МЕТАЛОЗУБЧАТИХ ПЛАСТИН

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2020 №21: 52-55

ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЗИКО-МЕХАНІЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК МЕТАЛОЗУБЧАТИХ ПЛАСТИН

Я. Шидловський
Б. Демчина, д.т.н.
НУ «Львівська політехніка»,
М. Сурмай, к.т.н.
НУ «Львівська політехніка»

https://doi.org/10.31734/architecture2020.21.052

Анотація

Наведено методику та результати дослідження фізико-механічних характеристик металозубчатих пластин. Металозубчата пластина – це сталева пластинка завтовшки 1…2 мм, на одній стороні якої після виштампування на спеціальних пресах отримують зубці різних форми й довжини. Металозубчаті пластини ставлять попарно по обидва боки з'єднуваних елементів так, щоб ряди зубців були розташовані в напрямі волокон з’єднуваного дерев'яного елемента, в якому діють найбільші зусилля. У нашій країні поширені з'єднання на металевих зубчатих пластинах типу МЗП-1,2 і M3П-2. Сучасний досвід будівництва будівель і споруд в Україні й за кордоном показує, що найбільший попит на ринку нерухомості мають будівельні конструкції, виконані з екологічно чистих матеріалів, зокрема з цільної деревини. Дерев'яні конструкції на металозубчатих пластинах відрізняються компактністю й надійністю з'єднань, відсутністю виступаючих частин і деталей, високою технологічністю. Легкі дерев'яні кроквяні ферми на металозубчатих пластинах широко застосовують не тільки в малоповерховому й промисловому будівництві, а й у таких напрямах як мансардне будівництво й реконструкція будівель. Зокрема проводиться дослідження дощатих арок на металозубчатих пластинах, яке допоможе вирішити проблему використання швидкозбірних та легких конструкцій покриття будівель і споруд. Метою роботи було проведення дослідження для визначення фізико-механічних характеристик металозубчатих пластин. Для випробування на розтяг були використані пластини з товщиною 1,2 мм, шириною смуги 30 мм і довжиною 200 мм. Серія випробувань складалась із шести зразків пластин. У пластинках були виштамповані зубці, які зменшували робочий переріз пластинки. Тому ширина нетто пластинки становила 20мм. Випробування проводили на розривній машині Р-20. Для закріплення пластин у цангах розривної машини було видалено частину рядів зубців у торцях пластин. Під час випробування було побудовано діаграму співвідношення навантаження до абсолютних деформацій дослідних зразків, визначено руйнівну розтягувальну силу та міцність пластини на розтяг.

Ключові слова

металозубчата пластина, дерев’яні конструкції, випробування на розтяг, фізико-механічні характеристики

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Демчина Б. Г., Шидловський Я. М. Дослідження міцності та деформативності дощатих арок на металозубчатих пластинах. Містобудування та територіальне планування. Київ, 2016. Вип. 61.
  2. Демчина Б. Г., Сурмай М. І., Шидловський Я. М., Добушовська А. С. Дослідження фізико-механічних характеристик з'єднань дерев’яних елементів на металевих зубчатих пластинах. Наука та будівництво. 2017. № 4.
  3. Рекомендации по проектированию и изготовлению дощатых конструкций с соединениями на металлических зубчатых пластинах / ЦНИИСК им. Кучеренко. Москва : Стройиздат, 1983. 40 с.
  4. ДСТУ EN 10002-1:2006 Матеріали металеві. Випробування на розтяг. Ч. 1. Метод випробування за кімнатної температури (EN 10002-1:2001, IDT).
  5. ДБН В.2.6-161:2017 Дерев’яні конструкції. Київ : Мінрегіонбуд України, 2017.
титулка Агро.інж. досл.