ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ДВОХ СПОСОБІВ ГЕОМЕТРИЧНОГО НІВЕЛЮВАННЯ «ВПЕРЕД-НАЗАД» ТА «ІЗ СЕРЕДИНИ»

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2019 №20: 135-141

ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ДВОХ СПОСОБІВ ГЕОМЕТРИЧНОГО НІВЕЛЮВАННЯ «ВПЕРЕД-НАЗАД» ТА «ІЗ СЕРЕДИНИ»

І. Рій, к. е. н.
П. Колодій, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет
А. Целмс, професор
Латвійський університет біологічних наук та технології

https://doi.org/10.31734/architecture2019.20.135

Анотація

За результатами геометричного нівелювання – «із середини» та «вперед-назад» – на геодезичному полігоні, виконано порівняння цих способів. Дослідження виконували нівеліром South DL 202, збільшення зорової труби якого 32-кратне та середньоквадратична похибка самоустановлення лінії візування 0,5", та комплектом штрих-кодових складуваних рейок. Спостереження виконували в похмуру та перемінну погоду за температури повітря 12–15 °С, зі зміною температури не більше ніж 1°С на годину, зображення рейок було практично спокійним. Середнє перевищення між двома пунктами за результатами нівелювання способом «із середини» становить 12,2877 мм, а способом «вперед-назад» – 12,2884 мм, різниця між цими значеннями становить 7,7 мм. Отримано, що точність нівелювання способом «вперед–назад», без врахування вертикальної рефракції, відповідає точності нівелювання «із середини». Зазначено переваги способу «вперед–назад» – це можливість контролю положення візирного променя в процесі нівелювання та спрощення вибору ліній нівелювання. Аналізуючи точності визначення перевищення способом «із середини» та способом «вперед-назад», зауважимо, що похибки, які зумовлені точністю відлічування, однакові для секції нівелювання (150 м), а похибки встановлення променя нівелювання в горизонтальне положення і врахування вертикальної рефракції увійдуть у середнє перевищення в раз менші, ніж для способу нівелювання «із середини». Проаналізувавши дані спостережень двома способами, зауважимо, що способи геометричного нівелювання «вперед-назад» і нівелювання «із середини» приблизно однакової точності. У способі «із середини» кількість станцій нівелювання майже вдвічі менша, ніж у способі «вперед-назад». Спосіб «вперед-назад» значно спрощує процес нівелювання за рахунок встановлення лінії нівелювання (плеча). Спосіб «вперед-назад», на відміну від способу «із середини», дозволяє контролювати положення променя візування нівеліра обчисленням значення сумарного кута негоризонтальності ε" (рекомендується для цифрових нівелірів). Для зменшення впливу перефокусування зорової труби нівеліра в процесі нівелювання способом «вперед-назад» пропонується починати нівелювання на наступній станції з плеча, на якому завершили нівелювання на попередній станції.

Ключові слова

цифровий нівелір, нівелірна рейка, похибка, відлічування, перевищення, візирний промінь, перевірка, рефракція

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Перій С., Ващенко В., Рій І. Апробація способу геометричного нівелювання «вперед-назад». Сучасні досягнення геодезичної науки і виробництва: зб. наук. праць. Львів, 2010. Вип. 1. С. 91–94.
  2. Инструкция по нивелированию І, ІІ, ІІІ, IV классов. Москва: Недра, 1990. 175 с.
  3. До питання геометричного нівелювання спо¬собом «вперед-назад» з використанням високоточного цифрового нівеліра Leica DNA 03 / С. С. Перій та ін. Вісник геодезії і картографії. 2012. № 4. С. 5–8.
  4. Павлив П. В. Проблемы высокоточного нивелирования. Львов: Вища шк., Изд-во при Львов. ун-те,1980. 124 с.
  5. Спосіб геометричного нівелювання «вперед, назад»: пат. 41429 Україна: МКП(2009) G01C 5/00, № 200813874; заявл. 02.12.2008; опубл. 25.05.2009, Бюл. № 10. 6 с.
  6. Учет атмосферных влияний на астрономо-гео¬дезические измерения / А. Л. Островский, Б. М. Джуман, Ф. Д. Заблоцкий, Н. И. Кравцов. Москва: Недра, 1990. 235 с.
титулка Агро.інж. досл.