КОНКУРЕНТНИЙ РИНОК У ТЕПЛОПОСТАЧАННІ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2018 №25: 44-47

КОНКУРЕНТНИЙ РИНОК У ТЕПЛОПОСТАЧАННІ

Т. Станько,
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2018.25.044

Анотація

Досліджено питання формування ринкових відносин у галузі централізованого теплопостачання. Проведено аналіз досліджень вітчизняних і закордонних учених щодо зазначеної проблеми. У працях науковців наведені можливі моделі розвитку ринку теплової енергії у сфері централізованого теплопостачання відповідно до форми організації конкуренції. Зазначено, що конкуренція, поставлена у законодавчі рамки, може стати рушієм позитивних тенденцій у теплопостачанні. Представлено схему теплопостачання, яка є на теперішній час, та альтернативний варіант після запровадження конкурентного середовища у сфері теплопостачання. Наведено структуру виробництва енергії за видами палива, а саме природного газу, вугілля, АЕС, нетрадиційних та відновлюваних видів енергії. Згідно зі схемою теплопостачання, яка існує на сьогодні в Україні, переважна більшість виробників і постачальників теплової енергії належать до державної або комунальної форм власності. Ці організації є монополістами, оскільки поєднують виробництво, транспортування і постачання тепла. З огляду на те, що входження в галузь є заблокованим, підприємства теплокомуненерго не є зацікавлені у підвищенні якості своїх послуг. При цьому вони використовують найдорожчий енергоносій – природний газ. Натомість пропонуємо запровадити модель «єдиного покупця» у сфері теплопостачання. Суть моделі полягає в тому, що виробники теплової енергії продають її єдиному покупцю, а саме – компанії, яка обслуговує тепломережі. Така компанія у свою чергу постачає теплову енергію кінцевому споживачеві. Крім того, ключовою умовою конкуренції на ринку тепла є необмежений доступ незалежних виробників до теплових мереж. Обґрунтовано основні переваги від запровадження конкуренції на ринку тепла. Зазначено також, що відповідно до законодавства України теплогенеруючі організації мають рівні права щодо приєднання до теплових мереж і транспортування зазначеного виду енергії. Зроблено висновки щодо доцільності й перспективності створення конкурентного ринку у теплопостачанні України.

Ключові слова

біопаливо, конкуренція, монополія, теплопостачання

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Люльчак З. С., Хтей Н. І., Акімова Л. М. Засади формування конкурентних відносин на регіональних ринках теплової енергії системи централізованого теплопостачання. URL: http://vlp.com.ua/files/20_23.pdf (дата звернення: 20.02.2018).
  2. Малафеев В. А. К вопросу о едином закупщике в теплоснабжении. Новости теплоснабжения. 2004. № 11. С. 7–10.
  3. Про теплопостачання: Закон України. Відомості Верховної Ради України. 2005. № 28, ст. 373. URL: http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/2633-15 (дата звернення: 20.02.2018).
  4. Семенов В. Г. Конкурентный рынок тепловой энергии в централизованном теплоснабжении. Новости теплоснабжения. 2004. № 11. С. 4–6.
  5. Okolski M. Jaki model rynku energii. Warszawa. 2001.
  6. Zamasz К. Rynek uslug cieplowniczych w Polsce. Gospodarka-Rynek-Marketing. Rzeszow, 2004.