УТРИМАННЯ ТА ВІДНОВЛЕННЯ КРАЩИХ ВЗІРЦІВ МАЄТКІВ ТА ПАЛАЦІВ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

УТРИМАННЯ ТА ВІДНОВЛЕННЯ КРАЩИХ ВЗІРЦІВ МАЄТКІВ ТА ПАЛАЦІВ ЗАХІДНОЇ УКРАЇНИ

В. Смолинець, асистент
Львівський національний аграрний університет

http

Анотація

Проаналізовано методи та способи реставрації й утримання маєтків Західної України, а також розглянуто об’єкти іноземних взірців садибної архітектури, приклади пристосування до сучасних потреб.

Проведено дослідження маєтків Західної України і України загалом, які нині перебувають у занедбаному стані. Розглянуто питання про порушенням закону про безмовне спостерігання, як замки, славетні маєтки наших предків, руйнуються тільки через те, що десь провалився дах, чи його зірвало вітром, десь кислотні дощі руйнують та підмивають стіни. Мізерних коштів, що виділяють, не достатньо для комплексного підходу з реставрації та утримання.

Розглянуто історичний досвід розвитку і характерні особливості садиб на Заході України. Часто це укріплення із садибою, маленькі фортеці або укріплені садиби-замки. Прикладами садиб-укріплень стали Олесько, Збараж, Золочівський замок, Олика (Радзівіллів), Підгірці (Підгорецький замок).

Проаналізовані будівлі замків у Підгірцях, Свіржі та Олеську. Підгорецький замок реставрують, зали здебільшого закриті для відвідувачів. Замок повністю збитковий для держави. Програма відновлення Підгорецького замку, що була взята під патронат екс-президента В. А. Ющенка, практично заморожена, а кошти витрачають на консервацію та утримання персоналу.

Краща ситуація в Олеському замку, де розташована постійна експозиція, яку відвідують туристи, залишаючи достатньо коштів для комерційної прибутковості установ, що перебувають на території замку.

Для ліпшого розуміння проблем реконструкції та відновлення українських маєтків дорадянської доби Західної України розглянуто досвід Західної Європи та проаналізовано власний.

Ключові слова

маєтки-садиби, замки, вілли, реставрація, пам’ятка архітектури, відновлення

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Мацюк О. Я. Замки і фортеці Західної України. Історичні мандрівки. Львів: Центр Європи, 2005. 192 с.
  2. Палков Т. Замки Львівщини. Історія та легенди: путівник. Львів: Ладекс, 2007. 64 с.
  3. Шовчко В. Пам’ятки України. URL: http://zabytki.in.ua/uk/585/svirzhskii-zamok-na-lvivshchini. (дата звернення: 13.02.2016).
  4. Родічкін І., Родічкіна О. Старовинні маєтки України. Київ: Мистецтво, 2009. 384 с.