МОТИВАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2018 №25: 163-167

МОТИВАЦІЙНІ ПРОЦЕСИ В АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВАХ

Т. Кохана, к. е. н.
М. Пархуць, ст. викладач
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2018.25.163

Анотація

Зазначено, що, з одного боку, мотивація є довготривалим процесом, який впливає на працівників і має на меті змінити їхні усталені параметри структури інтересів та цінностей, а з іншого – це мотиваційна система, яка формується для одного або кількох робітників. Тому мотивація є процесом спонукання людини до ефективної праці, яка допоможе в досягненні цілей організації через формування мотивів.

Наведені результати вивчення впливу мотивації на процес спонукання людини до праці. Основним показником результативності мотивації працівника є рівень продуктивності праці, який безпосередньо залежить від оплати праці. Встановлено, що, крім задоволення матеріальних потреб, працівників мотивує до праці низка інших вимог щодо винагороди, таких як її об’єктивність, передбачуваність, адекватність, своєчасність, значущість, справедливість.

У сільськогосподарському підприємстві мають бути поєднані різні форми мотивації. Дослідження підприємств галузі показали, в який спосіб у реальній господарській практиці відбувається поєднання різних форм мотивації праці. Встановлено, що найпоширенішими та найефективнішими є матеріальні методи, оскільки саме вони слугують для задоволення більшості потреб. Якщо розглядати економічні складові мотиваційної системи, то заробітна плата виконує найважливішу функцію. Низький рівень оплати праці не задовольнятиме робітників, що призведе до втрати кваліфікованих працівників, високої плинності кадрів. Стимулювання працівників поліпшує результати праці на будь-якому підприємстві, підвищує продуктивність праці його персоналу та забезпечує конкурентоспроможність організації. Левову частку в процесі мотивації займає оплата праці, її ж необхідно розглядати як чинник, котрий підвищує ефективність праці.

Ключові слова

праця, мотивація, вимоги, заробітна плата, мотиваційні процеси

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Лук’янова С. А. Формування мотиваційних механізмів управління на підприємстві. Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. Вип. 237. 315 с.
  2. Ведернікова О. М., Несміла С. П. Мотивація як складова ефективного управління персоналом організації. Наука і економіка: Вісник ХЕУ, 2007. № 3. С. 38–42.
  3. Колот А. М. Мотивація та мотиваційний процес на промисловому підприємстві: сучасне розуміння, основні положення. Технічний прогрес і ефективність виробництва. Вісник Нац. техн. ун-ту "ХПІ". 2014. № 64 (1106). С. 32–39.
  4. Нестерович А. Аналіз мотиваційного процесу сільськогосподарських підприємств. Аграрна економіка. 2015. Т. 8, № 3-4. С. 67–73.
  5. Максимець Ю. Управління мотивацією праці в перехідній економіці України: монографія. Львів: Ліго-Прес, 2010. 248 с.
титулка Екон