ВИТРАТИ, ДОХОДИ І ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ЯК ОБ’ЄКТИ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2018 №25: 70-74

ВИТРАТИ, ДОХОДИ І ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ЯК ОБ’ЄКТИ ОБЛІКОВОЇ ПОЛІТИКИ ПІДПРИЄМСТВА

Г. Східницька, к. е. н.
Р. Содома, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2018.25.070

Анотація

Досліджено питання суті облікової політики, виходячи з національних стандартів бухгалтерського обліку та практичного досвіду підприємств. Визначено необхідність облікової політики для раціональної організації бухгалтерського обліку на рівні суб’єкта господарювання з метою складання фінансової звітності та прийняття управлінських рішень. Розмежовано елементи облікової політики, що регулюють ключові ділянки обліку, а саме стосовно доходів: порядок оцінки ступеня завершеності операцій з надання послуг, порядок визначення ступеня завершеності робіт за будівельним контрактом; стосовно витрат: порядок обліку і розподілу транспортно-заготівельних витрат, ведення окремого субрахунка обліку транспортно-заготівельних витрат, застосування класу 8 та/або 9 Плану рахунків бухгалтерського обліку, перелік і склад змінних і постійних загальновиробничих витрат, бази їхнього розподілу, перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг), база розподілу витрат за операціями з інструментами власного капіталу; стосовно фінансових результатів: підходи до періодичності зарахування сум дооцінки необоротних активів до нерозподіленого прибутку, порядок виплат, які здійснюються за рахунок прибутку та ін.

Запропоновані підходи до формування складових облікової політики з врахуванням специфіки виробничо-господарської діяльності підприємства. Обґрунтовано, що для належної організації обліку витрат, доходів і фінансових результатів на рівні суб’єкта господарювання суттєву роль відіграє облік за технологічними фазами. Запропоновано модель обліку фінансових результатів діяльності підприємства, яка базується на використанні центрів фінансової відповідальності. Висвітлено методичні підходи до обліку в сільськогосподарському виробництві, що забезпечать необхідну деталізацію інформації про доходи, витрати і фінансові результати та розширять можливості її використання центрами відповідальності підприємства для прийняття управлінських рішень.

Ключові слова

доходи, витрати, фінансові результати, облікова політика, організація бухгалтерського обліку

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Барановська Т. В. Облікова політика: рівні, суб’єкти, складові. Вісник ЖДТУ. Економічні науки. 2013. № 3(25). С. 18–26.
  2. Домбровська Н. Р. Облікова політика витрат, доходів і фінансових результатів підприємства. Глобальні та національні проблеми економіки. 2016. Вип. 9. С. 771–775.
  3. Житний П. Є. Організаційно-методологічні засади формування облікової політики підприємства. Бухгалтерський облік і аудит. 2006. № 3. С. 3–10.
  4. Кулик В. А. Облікова політика підприємства: набутий досвід та перспективи розвитку: монографія. Полтава: РВВ ПУЕТ, 2014. 373 с.
  5. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 № 996-XIV (зі змінами та доповненнями). URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/996-14 (дата звернення: 15.06.2018).
  6. Сльозко Т. М. Організація обліку. Київ: Центр учбової літератури, 2008. 224 с.
  7. Сторожук Т. М. Теоретико-методологічні аспекти формування облікової політики підприємств: монографія. Ірпінь: Національний університет ДПС України, 2011. 460 с.
титулка Екон