ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЕКСПОРТУ ПРОДУКЦІЇ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ НА РИНКИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Економіка АПК 2018 №25: 51-55

ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ЕКСПОРТУ ПРОДУКЦІЇ СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА УКРАЇНИ НА РИНКИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ

Я. Янишин, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/economics2018.25.051

Анотація

Важливим аспектом розвитку економіки України є її інтеграція до європейського простору, зокрема доступ української продукції на європейський ринок. Після підписання Угоди про вільну торгівлю з країнами ЄС для України відкриваються перспективи поступового освоєння означеного ринку вітчизняними компаніями, підвищення рівня якості, безпечності, екологічних характеристик української продукції АПК, покращання стану продовольчої безпеки держави.

У статті висвітлено основні засади формування експортної політики держави, зосереджено увагу на вивченні першочергових проблем здійснення експорту сільськогосподарської продукції в країни ЄС, а саме: низький рівень підтримки сільськогосподарських виробників з боку держави, що спричинює неможливість їхнього повноцінного розвитку для виходу на зовнішні ринки; невідповідність якості сільськогосподарської продукції міжнародним стандартам, що пов’язано з недотриманням екологічних норм використання мінеральних добрив, гербіцидів, пестицидів і такого іншого у виробництві сільськогосподарської продукції; клопітка процедура проходження сертифікації сільськогосподарської продукції. Наприклад, для того, щоб експортувати курятину або свинину до Німеччини, необхідно надати на митниці близько десяти різних свідоцтв, у тому числі дані щодо забруднювальних речовин у продуктах харчування, контролю на залишкові пестициди, на залишки ветеринарних лікарських препаратів у живих тваринах та продуктах, витримувати вимоги маркування та ін.; низький рівень використання наукових розробок у сфері сільського господарства та залучення наукового потенціалу для розвитку аграрного виробництва; необізнаність сільськогосподарських виробників з можливостями експорту аграрної продукції.

Проаналізовано проблеми надання і використання тарифних квот на експорт сільськогосподарської продукції на європейський ринок. На основі дослідженого матеріалу запропоновано шляхи вирішення основних проблем експорту сільськогосподарської продукції до країн ЄС.

Ключові слова

аграрна продукція, експорт, європейський ринок, тарифні квоти

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Верстяк О. М. Основні напрямки розвитку зовнішньоекономічних зв’язків України. Вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту. Економічні науки. 2014. Вип. 2. С. 49–58.
  2. Вимоги європейських торгових мереж до національної сільськогосподарської та харчової продукції, що імпортується в ЄС. URL: http://www.chamber.kr.ua/images/expimp/Vimogi%20jevropejskix%20torgovix%20merezh%20do%20nacionalnoji%20silskogospodarskoji%20ta%20xarchovoji%20produkciji,%20scho%20importujetsja%20v%20JeS.pdf (дата звернення: 22.02.2018).
  3. Вишневська О. М., Дорох Є. Г. Напрями вдосконалення процесу реалізації сільськогосподарської продукції. Економічний простір. 2013. № 74. С. 82–92.
  4. Відкриття ринків в ЄС. URL: http://www.cci.zp.ua /images/pdf/open-market_EU_ODF_2014.pdf (дата звернення: 22.02.2018).
  5. Ганза І. В. Експортний потенціал вітчизняних підприємств АПК в дискурсі інтеграції до європейського ринку. Глобальні та національні проблеми економіки. 2015. № 5. С. 116–121.
  6. Кваша С. М., Власов В. І., Кривенко Н. В. та ін. Експорт та імпорт продукції аграрного сектору України: стан та тенденції. Київ: ННЦ ІАЕ, 2013. 80 с.
  7. Тарифні квоти ЄС на імпорт з України. URL: http://www.beratergruppe-ukraine.de/wordpress/wp-content/uploads /2014/06/ PB_06_2015_ukr.pdf (дата звернення: 22.02.2018).
титулка Екон