ПРОГНОЗУВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ПРОДУКТИВНИХ ЗЕМЕЛЬ У РИНКОВИХ УМОВАХ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2019 №20: 147-151

ПРОГНОЗУВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ПРОДУКТИВНИХ ЗЕМЕЛЬ У РИНКОВИХ УМОВАХ

О. Костишин, к. е. н.
М. Смолярчук, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет
Є. Зубко, старший викладач
Державний аграрний університет Молдови

https://doi.org/10.31734/architecture2019.20.147

Анотація

Сьогодні прогнозування використання земель виступає центральним питанням у розробці схем землеустрою для різних рівнів господарювання. Зокрема, під час розробки Генеральної схеми використання земельних ресурсів України основним питанням є встановлення перспективних площ для певних категорій земель. Крім того, на обласному рівні визначають площі сільськогосподарських угідь; на районному – проводять розрахунок ефективності використання земель. Серед показників земельного прогнозу базовим є загальний обсяг земельної площі з виділенням залежно від характеру спо¬живання земель: сільськогосподарського призначення; несільськогосподарського призначення та земель, що не використовуються. У прогнозі передбачається зміна пропорцій між цими трьома видами земельних ресурсів у процесі трансформації одного виду в інший.

В основі прогнозу використання лежить інформація загальнодержавної і регіональних програм.

Достовірність прогнозу відображає рівень відповідності прогнозних характеристик об’єкта (явища) їх фактичному стану після закінчення прогнозного строку і встановлюється на основі оцінки вірогідності здійснення прогнозу та залежить від тривалості прогнозного періоду, складності об’єкта прогнозування (визначається кількістю факторів), стану вивченості, досконалості застосовуваних методів прогнозування тощо. Регіональні прогнози охоплюють велику територію, яка може належати до різних зон, але має спільність у географічному положенні, спеціалізації, в умовах виробництва, демографії тощо (наприклад, Західний регіон). На сьогодні найпоширеніші локальні та регіональні прогнози.

Практичне застосування методу математичного прогнозування (моделювання) дозволяє знаходити параметри виробничих функцій за допомогою розв’язання системи нормальних рівнянь. Про практичну цінність побудови таким чином виробничих функцій можна робити висновок тільки після оцінки отриманих результатів, яку проводять на основі розрахунку коефіцієнтів кореляції, кореляційних відношень і різних статистичних величин, що характеризують тісноту зв’язку результативних і факторіальних показників. У даній моделі формалізація проводиться лінійними рівняннями і нерівностями. Побудова моделі завершується описом цільової функції, яка формується за змінними всіх господарств.

Ключові слова

прогнозування використання земель, землі сільськогосподарського призначення, рілля, земельні ресурси, продуктивні землі

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Класифікація сільськогосподарських земель як наукова передумова їх екологобезпечного викорис¬тання / Д. С. Добряк, О. П. Канаш, Д. І. Бабміндра, І. А. Розумний. Київ: Урожай, 2009. С. 248–455.
  2. Основи просторового та містобудівного планування: метод. рекомендації для виконання прак¬тичних робіт студентам ОС «Бакалавр» спеціальності 193 «Геодезія та землеустрій» / укл: Сохнич А. Я., Костишин О. О., Смолярчук М. В. Львів, 2017. 42 с.
  3. Самойлік М. С. Ресурсно-екологічна безпека регіону: [монографія]. Полтава: ПолтНТУ, 2014. 325 с.
  4. Сохнич А. Я., Костишин О. О., Перун Н. Я. Прогнозування використання земель: навч. посіб.-практикум. Львів: Ліга Прес, 2015. 145 с.
  5. Статистичний щорічник Львівської області за 2017 р. Ч. 1. URL: https://lv.ukrstat.gov.ua/ukr/publ/ 2018/2017.pdf (дата звернення: 10.06.2019)..
титулка Буд