ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ЗЕМЕЛЬНИМИ РЕСУРСАМИ ОБ’ЄДНАНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2019 №20: 99-102

ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ЗЕМЕЛЬНИМИ РЕСУРСАМИ ОБ’ЄДНАНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАД

М. Богіра, к. е. н.
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/architecture2019.20.099

Анотація

У зв’язку зі сучасними змінами господарського механізму розвитку агропромислового комплексу, які внесла земельна реформа в Україні, докорінно змінюються умови і форми управління земельними ресурсами. Ці зміни ще більше посилюються введенням адміністративно-територіальної реформи. Особливо вони стосуються управління земельними ресурсами на території об’єднаних територіальних громад.

Кабінет Міністрів України розпорядженням «Про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад» суттєво ускладнив завдання управління земельними ресурсами і вказав на необхідність їх удосконалення.

Управління земельними ресурсами об’єднаних територіальних громад повинно бути спрямоване, передусім, на розвиток сільських територій у цілому, як стратегічно важливу складову розвитку регіону, насамперед з огляду на продовольчу, демографічну та екологічну безпеку України. Виникає потреба створення сприятливого правового поля для активного залучення інвестицій у розвиток сільського господарства, а також розроблення ефективної державної політики щодо стимулювання інвесторів, у тому числі іноземних.

Ситуація склалася така, що без активного втручання держави, без удосконалення управління земельними ресурсами територіальних громад, без його публічності швидкого вирішення проблем сільських територій та їх розвитку не відбудеться.

У зв’язку з цим держава активізувала діяльність щодо вдосконалення й осучаснення земельних відносин. Так, з 01 січня 2019 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питань колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні», який врегульовує виправлення частини недоліків, які виникли внаслідок згаданих реформ, і є всі підстави для успішного завершення земельної та адміністративно-територіальної реформ, що забезпечить створення науково обґрунтованих земельних відносин в Україні.

Оновлене, публічне управління земельними ресурсами територіальних громад забезпечить самодостатність сільських територіальних громад, що дасть змогу не лише знизити навантаження на бюджетну систему, а й стимулюватиме активізацію місцевих громад до участі в розвитку власної території, підвищення ефективності використання фінансових та інших ресурсів.

Ключові слова

земельна реформа, об’єднана територіальна громада, адміністративно-територіальна реформа, земельні відносини, публічне управління земельними ресурсами

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Богіра М. С. Шляхи удосконалення системи управління земельними ресурсами в сільському гос¬подарстві. Збалансоване природокористування. 2018. № 1. С. 130–134.
  2. Довідник із землеустрою / за ред. Л. Я. Новаковського. 4-те вид., перероб. і доповн. Київ: Аграрна наука, 2015. 492 с.
  3. Іртищева І., Сохнич А. Інноваційний роз¬виток сільських територій: адаптація міжнародного досвіду в національних реаліях: монографія. Миколаїв: Іліон, 2012. 176 с.
  4. Питання передачі земельних ділянок сільсь¬когосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад: розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 60-р. URL: https://www. kmu.gov. ua/ua/npas/pitannya-peredachi-1 (дата звернення: 17.02.2019).
  5. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питань колективної власності на землю, удосконалення правил землеко¬ристування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні: Закон України URL: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2498-19 (дата звернення: 17.02.2019).
  6. Про схвалення Концепції розвитку сільських територій: розпорядження Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. Землевпорядний вісник. 2015. № 10. С. 60–63.
титулка Буд