ОСОБЛИВОСТІ МОНІТОРИНГУ ЗЕМЕЛЬ У ЗОНАХ ЖИТЛОВОЇ ТА ГРОМАДСЬКОЇ ЗАБУДОВИ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2019 №20: 90-93

ОСОБЛИВОСТІ МОНІТОРИНГУ ЗЕМЕЛЬ У ЗОНАХ ЖИТЛОВОЇ ТА ГРОМАДСЬКОЇ ЗАБУДОВИ

А. Сохнич, д. е. н.
Львівський національний аграрний університет
Л. Казаченко, к. т. н.
Харківський національний автомобільно-дорожній університет

https://doi.org/10.31734/architecture2019.20.090

Анотація

Моніторинг зсувних процесів у населених пунктах потрібно здійснювати з певною періодичністю, для цього використовують сучасні геоінформаційні системи, дистанційне зондування Землі (ДЗЗ), космічні знімки і певне програмне забезпечення. Зсувні процеси в населених пунктах відбуваються за умов тривалого антропогенного тиску на довкілля. Під час видобування корисних копалин, як відомо, відбуваються негативні геологічні процеси, що в кінцевому підсумку призводить до руйнації поверхневого шару ґрунту. Для своєчасного реагування, прогнозування і попередження розвитку негативних процесів необхідна постійна інформація, яку можна отримати за допомогою ДЗЗ та ГІС-технологій.

Для здійснення моніторингу деградованих та ерозійно небезпечних земель необхідно постійно отримувати оперативну інформацію. Альтернативою отримання оперативної інформації може бути лише застосування даних ДЗЗ з космічного простору та використання сучасних геоінформаційних систем.

Проводити моніторинг ґрунтового покриву, вчасно попереджати розвиток його руйнівних процесів можливо лише за умов постійного надходження користувачам високоякісних космічних знімків високої роздільної здатності. З метою встановлення інтенсивності розвитку ерозійних процесів та констатації будь-яких інших змін у ґрунтовому покриві необхідно мати різночасові знімки на одну й ту ж територію.

На сьогодні питання моніторингу постає дуже гостро, не вирішені основні завдання – визначення таких територій та картографічного відображення об’єктів на паперових носіях і в електронному вигляді, на жаль, не виявлені їх точні площі, ці дані не внесені до бази даних Державного земельного кадастру України.

Проблема потребує обов’язкового вирішення за допомогою ретельного наземного обстеження земель з визна-ченням координат для побудови екологічних мереж із використанням сучасного інструментального забезпечення: ГІС-технологій, ДЗЗ з космічного простору, комп’ютерного програмного продукту для обробки результатів вимірів та отримання бажаного результату. Припинення зсувних процесів є важливим, а їх попередження і прогнозування розвитку є вкрай необхідним.

Для виявлення небезпечних територій потрібні час, кошти, транспорт, прилади, спеціалісти, тобто цей процес є дорогим і довготривалим. Застосування даних ДЗЗ з космічного простору економить час, кошти і дає інформацію про сучасний стан використання землі та розвиток ерозійних і деградаційних процесів ґрунтового покриву. За допомогою даних космічного базування Землі можливо досить швидко визначити межі досліджуваних територій, їх приблизні площі і координати, тим самим скоротивши час проведення обстежень.

Ключові слова

зсувні процеси ґрунту, деградація ґрунтового покриву, руйнівні ерозійні процеси, ГІС-технології, системи наземного базування, ДЗЗ, сучасне програмне забезпечення, космічні знімки, інформаційні шари, кадастрова карта

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Красовський Г. Я., Трофимчук О. М. Інфор¬маційні системи тематичної обробки геоданих в завдан¬нях моніторингу довкілля і природних ресурсів на регіональному рівні. Матеріали наради «Можливості супутникових технологій у сприянні вирішення проблем Харківщини». Харків, 2009. С. 65–68.
  2. Булигін С. Ю. Прогноз ерозії ґрунтів для цілей проектування протиерозійно упорядкованих агроландшафтів: метод. вказівки. Київ: НАУ, 2004. 44 с.
  3. Кривов В. М. Екологічно безпечне землеко¬ристування лісостепу України. Проблема охорони ґрунтів. Київ: Урожай, 2006. 304 с.
  4. Медведев В. В. Мониторинг почв Украины. Концепция, предварительные результаты, задачи. Харьков: ПФ «Антиквар», 2002. 428 с.
  5. Пилипенко О. І., Юхновський В. Ю., Ведмідь М. М. Системи захисту ґрунтів від ерозії. Київ: Культурно-освітній, видавничо-поліграфічний центр «Златояр», 2004. 415 с.
  6. Сохнич A. Я. Oптимізація землекористу¬вання в умовах реформування земельних відносин. Львів: Українські технології, 2000. 108 с.
  7. Сохнич A. Я. Проблеми використання і охорони земель в умовах ринкової економіки. Львів: Українські технології, 2002. 252 с.
  8. Казаченко Л. М., Казаченко Д. А. Застосу¬вання даних ДЗЗ з метою виявлення деградації ґрунтового покриву для надання рекомендацій щодо раціонального використання ріллі. Інженерна геодезія: наук.-тех. зб. Київ: КНУБА, 2014. Вип. 61. С. 116–123.
  9. Казаченко Л. М., Казаченко Д. А. ГІС-технології при виявленні деградаційних процесів ґрун¬тового покриву лісостепової частини Харківської області. Вісник Харківського національного технічного університету сільського господарства ім. Петра Василенка. 2015. Вип. 156. С. 231–236.
титулка Буд