ВПЛИВ ЧАЙНОЇ ЦЕРЕМОНІЇ НА ПЛАНУВАННЯ ТА ФУНКЦІЇ ЯПОНСЬКОГО САДУ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2019 №20: 81-84

ВПЛИВ ЧАЙНОЇ ЦЕРЕМОНІЇ НА ПЛАНУВАННЯ ТА ФУНКЦІЇ ЯПОНСЬКОГО САДУ

О. Волошенко, старший викладач
Львівський національний аграрний університет
В. Волошенко, асистент
Національний лісотехнічний університет України

https://doi.org/10.31734/architecture2019.20.081

Анотація

Розглянуто вплив чайної церемонії на планування та функції японського саду. Зокрема проаналізовано історичний досвід створення і функціонування чайної церемонії. Згадано творця чайної церемонії у японській традиції буддійського священика Мурата Дзюкко та його учнів і послідовників – Дзео Такено, Се-но-Ріко, які по-новому переосмислили архітектуру чайного будинку і планування саду. Це стосувалось оздоблення і якості матеріалів, їх фактури, кольору та поєднання, а також набору всіх предметів, які вживали у церемонії, до найдрібніших деталей. Відзначено у культі чаю «храмове чаювання», «палацові ігри в чай», «палацове свято» та «чайні збори». Кожен клас японського суспільства сприймав культ чаю по-різному: аристократи – як витончену розвагу, пишне і яскраве дійство, самураї – як відпочинок, відстороненість від небезпечних військових походів та постійної фізичної напруги, багаті купці – як приховану демонстрацію своєї самостійності, представники бідніших класів – як естетичне осмислення одного з елементів власного побуту. Висвітлено предметне наповнення, як ритуальне, що супроводжувало чайну церемонію, та його утилітарне значення. Розглянуто особливості формування архітектури чайного будинку, планування чайного саду, з його елементами: доріжкою, ємністю для омивання рук, ліхтариком, лави для очікування, ківш. Розкрито особливе ставлення до чайної церемонії та її складових – будинку та саду, їх зв'язок з природою, філософією, релігією та мистецтвом, що сприяли духовній концентрації людини, викликали певні асоціації, наповнювалися символікою і театралізованим дійством. Виділено основну рису японського чайного саду – символічну, вагомим завданням якої було показати у саду незайману людиною природу, як об’єкт споглядання та милування, та прихований вплив церемонії на вияв тонкої емоційної реакції на природну красу і вироби мистецтва.

Ключові слова

Японія, чайна церемонія, «храмове чаювання», «палацові ігри в чай», «палацове свято», «чайні збори», чайний будиночок, сад, канони, традиції

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Боговая И. О., Фурсова Л. М. Ландшафтное искусство [учебник для вузов]. Москва: Агропромиздат, 1988. 223 с.
  2. Крижанівська Н. Я. Основи ландшафтного дизайну: підручник. Київ: Ліра-К, 2009. 218 с.
  3. Кучерявий В. П. Озеленення населених місць: підручник. Львів: Світ, 2005. 456 с.
  4. Кучерявий В. П. Історія ландшафтної архітектури: підручник. Львів: Новий світ – 2000, 2018. 702 с.
  5. Николаева Н. С. Японские сады: [книга]. Москва: Изобразительное искусство, 1975. 280 с.
  6. Чайна церемонія у Японії: електронні ресурси: (Матеріали Вільної енциклопедії). URL: https://uk.wikipedia.org/ (дата звернення: 9.04.2019).
титулка Буд