ОСОБЛИВОСТІ МІСТОБУДІВНОГО РОЗВИТКУ ЛЬВОВА

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2019 №20: 77-80

ОСОБЛИВОСТІ МІСТОБУДІВНОГО РОЗВИТКУ ЛЬВОВА

Л. Гнесь, к. архітектури
О. Сільник, к. архітектури,
Р. Сільник
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/architecture2019.20.077

Анотація

Вивчення особливостей формування та розвитку забудови історичних міст, таких як Львів, набули сьогодні важливого наукового і практичного значення. Це пов’язано не лише із проблемою збереження історичної спадщини, але і з необхідністю набуття позитивного досвіду для сучасної будівельної практики.

Дослідження присвячене аналізу розвитку планувальної структури Львова. До уваги взято особливості поетапного формування забудови міста протягом важливого формотворчого періоду. Розпланування міст, що є історичними пам’ятками, – складний процес, який повинен вдало поєднувати в собі особливості сучасного життя та послідовності його історичного розвитку протягом усього існування. Важливим етапом у розвитку Львова є період кінця ХVІІІ – початку ХХ ст. Дослідження особливостей формування та розвитку забудови історичних міст, таких як Львів, набули сьогодні важливого наукового і практичного значення. Це пов’язано не лише із проблемою збереження історичної спадщини, але і з необхідністю набуття позитивного досвіду для сучасної будівельної практики.

У статті висвітлені важливі події та чинники, що вплинули на забудову міста, розвиток його планувальної структури та особливості забудови. Показано послідовність забудови міста. Виділено типи забудови у різних частинах міста, окремі райони, що мали певні особливості розвитку. Визначено, що забудова в різних частинах Львова велася нерівномірно, на що впливала ціла низка чинників, як природних, так і соціально-економічних. Щільна забудова поширювалася концентричними колами від середмістя і поступово замінювала малоповерхову забудову в периферійній частині Львова. У результаті послідовного аналізу виділено основні періоди розвитку містобудівної структури. Такі особливості забудови сьогодні важливі для процесів реконструкції міста та розвитку туристичних маршрутів, а також є джерелом досвіду в питаннях майбутнього розвитку міста.

Ключові слова

містобудівельна ситуація, дільниці міста, передмістя, середмістя, оборонні мури, житлова забудова, планувальне вирішення, вулична мережа, міська забудова

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Вуйцик В. С. Будівельний рух у Львові другої половини ХVІІІ століття. Записки наукового товариства імені Шевченка. Т. ССХLІ. Праці Комісії архітектури та містобудування. Львів, 2001. 375 с.
  2. Пурхля Я. Віденські впливи на архітектуру Львова у 1772-1918 роках. Архітектура Львова у XIX ст. Краків, 1997. С. 31 – 53.
  3. Сільник О. Етапи містобудівного розвитку Львова XVIII–XX ст. Проблеми теорії та історії архітектури України: зб. наук. пр. Вип. 14. Міністерство освіти і науки України: Одеса: Астропринт, 2014. 97–101 с.
  4. Степанів О. Сучасний Львів. Львів: Фенікс, 1992, 234 с.
  5. Трегубова Т. О., Мих Р. М. Львів: Історико-архітектурний нарис. Київ: Будівельник, 1989. 270 с.
  6. Трегубова Т. О. Реконструкція розпланування середньовічного Львова за письмовими джерелами. Архітектурна спадщина України. Вип. 3, ч. 2. Київ, 1996. С. 17–31.
  7. Шишка О. Наше місто. Львів: Центр Європи, 2002. 272 с.
  8. Litynski M. Gmach Skarbkowski na tle architektury lwowskej w peirwszej polowie XIX wieku. Lwów: Nakladem fundacji Skarbkowskej, 1921. 94 s.
титулка Буд