ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ НЕСУЧОЇ ЗДАТНОСТІ ЗАЛІЗОБЕТОННИХ БАЛОК З ПОШКОДЖЕННЯМИ

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Вісник ЛНАУ: Архітектура і сільськогосподарське будівництво 2019 №20: 38-43

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНІ ДОСЛІДЖЕННЯ НЕСУЧОЇ ЗДАТНОСТІ ЗАЛІЗОБЕТОННИХ БАЛОК З ПОШКОДЖЕННЯМИ

З. Бліхарський, аспірант
П. Вегера, к.т.н.
Т. Шналь, к.т.н.
Інститут будівництва та інженерії довкілля Національного університету «Львівська політехніка»

https://doi.org/10.31734/architecture2019.20.038

Анотація

Під час експлуатації всі залізобетонні конструкції піддаються різноманітним впливам. Унаслідок цього в елементах виникають дефекти та пошкодження. Описано вплив пошкоджень розтягнутої арматури на несучу здатність залізобетонних балок. Пошкодження залізобетонних балок виконували за експлуатаційного рівня навантаження – 0,5 від несучої здатності контрольних зразків. Загалом було випробувано десять зразків. Змінними параметрами був діаметр розтягнутої арматури, який набував значень 16, 20 та 22 мм і тип пошкодження у вигляді одного отвору та п’яти отворів по центру розтягнутої арматури. Усі інші параметри (робоча висота, поперечний переріз елементів, розрахункова довжина, міцність бетону) були незмінними. Наведено результати експериментальних випробовувань, вказано вичерпання несучої здатності та фізичне руйнування зразків, побудовано графіки деформування розтягнутого армування та стиснутої зони бетону. За результатами випробування, суттєво менша несуча здатніcть зразків КБ-2.13 та КБ-2.14 з робочою арматурою діаметром 16 мм, і відхилення – 30,2%. У зразках, пошкоджених при рівнях навантаження, несуча здатність приблизно однакова – в межах 3,7…13,2%. Більшу несучу здатність пошкоджених зразків за рівнів навантаження з пошкодженою арматурою діаметром 20 мм (площа пошкодженої відповідає площі діаметра 16 мм) порівняно зі зразками з робочою арматурою діаметром 16 мм можна пояснити гіпотезою про термічнозміцнений шар. Аналізуючи отримані дані, встановлено, що рівень навантаження, за якого виконується пошкодження, впливає на несучу здатність залізобетонних зразків. У такому разі залишкова несуча здатність є меншою, ніж у зразках із непошкодженою арматурою аналогічного діаметра. На зміну несучої здатності впливають початковий діаметр арматури та наявність термічно зміцненого зовнішнього шару в розтягнутій арматурі. Також тип пошкодження впливає на розподіл деформацій та несучу здатність згинаних елементів. За більшої кількості дефектів за довжиною знижується концентрація напружень в одній точці, а відповідно, і її несуча здатність. Також згідно з результатами випробовувань встановлено, що початковий діаметр арматури не впливає на залишкову несучу здатність зразків.

Ключові слова

залізобетонні балки, пошкодження, дефекти

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Воскобійник О.П., Кітаєв О.О., Макаренко Я.В., Бугаєнко Є.С. Експериментальні дослідження залізобетонних балок з дефектами та пошкодженнями, які викликають косий згин. Збірник наукових праць (галузеве машинобудування, будівництво). 2011. Вип. 1 (29). С. 87-92.
  2. Soylev T.A., Francois R. Corrosion of reinforcement in relation to presence of defects at the interface between steel and concrete. Journal of materials in civil engineering. 2005. Vol. 17, Issue 4. P. 447-455.
  3. Experimental investigation of the relation between damage at the concrete-steel interface and initiation of reinforcement corrosion in plain and fibre reinforced concrete / Mitchel A. et al. Corrosion Science. 2013. Vol. 77. P. 308-321.
  4. Турчин Б. Р., Бліхарський З. З., Вегера П. І., Шналь Т. М. Методика досліджень залізобетонних балок з пошкодженнями, отриманими за дії навантаження. Вісник національного університету «Львівська політехніка». Серія: Теорія і практика будівництва. 2017. Вип. 877. С. 212-217.
  5. Бетонні та залізобетонні конструкції з важкого бетону: ДСТУ Б.В.2.6-156:2010. [чинний від 2011-06-01]. Київ: Мінрегіонбуд України, 2011. 118с. (Національний стандарт України).
титулка Буд