Основоположні засади ягідництва

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Посилання: Агрономія 2019 №23: 124-128

Основоположні засади ягідництва

І. Рожко, к. с.-г. н.
ORCID ID: 0000-0001-5450-0906
Львівський національний аграрний університет

https://doi.org/10.31734/agronomy2019.01.124

Анотація

Розглянуто базис технологій вирощування ягідних культур – вимоги до екологічних умов зростання, які мають вирішальне значення у плані формування продуктивності рослин. Зосереджено увагу на традиційних ягідних культурах: суницях ананасових, чорній смородині, червоних порічках, аґрусі, малині та нетрадиційних, але таких, що стрімко захоплюють ареали вирощування: лохині, ожині, жимолості їстівній. Зокрема, подано індивідуальні вимоги до ґрунтових умов, особливостей рельєфу ділянки та обумовлених ними температурного, світлового та водного режимів; середні кількісні параметри біохімічного складу плоду традиційних ягідних культур; цифрові показники Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні на 2018 р., за кожною з взятих до уваги культур; основні сорти, які рекомендуються для вирощування в Україні. Виокремлено переваги культивування кожної з ягідних культур.

Закладання ягідних насаджень повинно здійснюватися на придатних для тієї чи іншої культури ділянках із використанням високоякісного оздоровленого садивного матеріалу імунних, стійких і толерантних до фітопатогенів сортів. Правильно підібрана культура та її сорти, адаптовані до ґрунтово-кліматичних умов регіону, забезпечують стабільну продуктивність та відповідно високий прибуток. Саме раціональне розміщення ягідних насаджень дає змогу вирощувати високоякісні плоди мінімальної собівартості й повністю забезпечити потребу населення у цінній вітамінній продукції; розширити виробництво високоякісних плодів з гранично обмеженою наявністю в них ксенобіотиків, шляхом переходу від інтенсивних (індустріально-хімічних) методів ведення господарства до екологічно безпечних (органічних, біологічних).

Ключові слова

ягідництво, традиційні ягідні культури, нетрадиційні ягідні культури, екологічні умови, переваги культури, врожайність

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Бурлака А. І. Ефективність інтенсифікації ягідництва в Західному регіоні України: автореф. дис. … канд. екон. наук. Житомир, 2006. 20 с.
  2. Галатович Є. Ягідництво: проблеми та перспективи. Пропозиція. https://propozitsiya.com/ua/yagidnictvo-problemi-ta-perspektivi (дата звернення: 12.03.2019).
  3. Гель І. М., Рожко І. С. Суниця: біологія, сорти, технології вирощування та переробки. Львів: Український бестселер, 2011. 110 с.
  4. Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні на 2018 рік. URL: https://www.sops.gov.ua/uploads/page/5aa63108e441e.pdf (дата звернення: 10.03.2019).
  5. Меженський В. М. До питання впорядкування українських назв рослин. Повідомлення 3. Назви видів роду Ribes L. Сортовивчення та охорона прав на сорти рослин. 2014. № 4. С. 9–15. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/stopnsr_2014_4_3 (дата звернення: 13.03.2019).
  6. Меженський В. М. До питання впорядкування українських назв рослин. Повідомлення 4. Таксономічне різноманіття та назви видів роду Fragaria L. Сортовивчення та охорона прав на сорти рослин. 2015. № 1–2. C. 15–21.
  7. Меженський В. М., Меженська Л. О., Якубенко Б. Є. Нетрадиційні ягідні культури: рекомендації з селекції та розмноження. Київ: ЦП Компринт, 2014. 119 с.
титулка Агро