Симбіотична азотфіксація бобово-злакових травосумішок

new site

Даний сайт більше не оновлюється!
Новий сайт журналу знаходиться за адресою https://visnyk.lnup.edu.ua/

 

Посилання: Агрономія 2019 №23: 72-76

Симбіотична азотфіксація бобово-злакових травосумішок

У. Карбівська, к. с.-г. н.
ORCID ID: 0000-0002-0540-8887
ДВНЗ «Прикарпатський національний університет ім. В.Стефаника»

https://doi.org/10.31734/agronomy2019.01.072

Анотація

Проаналізовано симбіотичну азотфіксацію бобово-злакових травосумішок за вирощування на дерново-підзолистому ґрунті. Симбіотична фіксація молекулярного азоту атмосфери бульбочковими бактеріями роду Rhizobium spp. в симбіозі з рослинами родини бобових (Fabaceae) – унікальне біологічне явище живої природи планетарного значення і є однією з фундаментальних проблем теоретичної біології.

В умовах стаціонарного досліду вивчали симбіотичну азотфіксацію бобових компонентів залежно від різних злакових травосумішок та удобрення за вирощування на дерново-підзолистому ґрунті.

Вивчення азотфіксуючої властивості багаторічних бобових трав за рахунок вільно існуючих ризобій показало, що найбільший симбіотичний апарат формує козлятник східний, лядвенець рогатий, люцерна посівна, що сприяє накопиченню 450–550 кг/га симбіотичного азоту за рік. Це приводить до підвищення родючості ґрунту і покращання його фітосанітарного стану. У післяукісний період у результаті скидання старих бульбочок формування нових до другого укосу складало 50 % порівняно з першим, а їхня маса несуттєво збільшилася.

Найактивніше засвоювався азот із ґрунту на варіанті з лядвенцем рогатим +злаки+Р90К90 – 99,3 кг/га, середньо – на варіанті з люцерною посівною+злаки+Р90К90 – 94,2 кг/га, менш активним був козлятник східний (87,4 кг/га), що є закономірним і відповідає їхнім біологічним особливостям.

Встановлено, що в середньому за три роки вирощування бобово-злакових травосумішок на дерново-підзолистому ґрунті залишається найбільша кількість азоту (30,6 кг/га) на варіанті з лядвенцем рогатим сорту Аякс + стоколос прибережний сорт Боян + костриця очеретяна сорт Людмила + пирій середній сорт Хорс + Р90К90.

Ключові слова

симбіотична азотфіксація, бобово-злакові травосумішки, дерново-підзолистий ґрунт

Повний текст

pdf

Посилання

  1. Абдушаева Я. М., Николаева Т. А., Карбивская У. М. Особенности формирования симбиотического апарата многолетних бобовых трав в условиях Новгородской области. Материалы ІІ Международной научно-практической конференции «Наука, бизнес, власть – триада регионального развития: сборник статей». Санкт.-Петербург: ГНИИ «НАЦРАЗВИТИЕ», 2017. С. 8–12.
  2. Карбивская У. М., Самойленко В. А. Азотный баланс злаковых и бобово-злаковых травостоїв. Международная конференция. Дагомыс, 2001. С. 59–60.
  3. Векленко Ю. А., Корнійчук О. В., Ковтун К. П. та ін. Сучасні системи ведення лукопасовищного господарства в Україні. Київ: Аграрна наука, 2013. 32 с.
  4. Патика В. П. Біологічний азот: монографія / за за ред. В. П. Патики. Київ: Світ, 2003. 424 с.
  5. Бабич А. О. Методика проведення дослідів по кормовиробництву. Вінниця, 1994. 88 с.
титулка Агро